Dzień Babci 2022. Skąd wzięły się „obchody” tego dnia?

2022-01-21 14:57
Karol Szumny
2022-01-21 14:57

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, jutro natomiast – Dzień Dziadka. Dni te – choć wypadają zaraz po sobie – nie zostały ustalone i przyjęte jednocześnie. Dzieli ich ponad 10 lat. Dzień Babci jest dziś obchodzony również w Bułgarii i Brazylii.

Pomysł ustanowienia Dnia Babci zapoczątkowały dwie gazety. Następnie nadanie nazwy przypieczętował jeden ze spektakli. Jak do tego doszło?

W 1964 roku tygodnik „Kobieta i Życie” zaproponował pomysł uczczenia wszystkich babć i nadanie takiej nazwy któremuś z dni w ciągu roku. Pomysł ten popadł jednak w zapomnienie. Inicjatywę tę kontynuował „Tygodnik Poznański”. Początkowo wszystko miało charakter lokalny, jednak z biegiem lat pomysł ten rozprzestrzenił się w całym kraju.

Z kolei 21 stycznia 1965 roku w poznańskim teatrze miał miejsce spektakl „Drzewa umierają stojąc”, w którym aktorka Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci. Trzy tygodnie przed występem obchodziła ona swoje 85. urodziny. Wówczas dziennikarz „Expressu Poznańskiego” Ryszard Danecki wpadł na pomysł, jak uczcić rocznicę jej urodzin i tym samym podziękować za udany występ.

Podczas wręczania jubilatce tortu i kwiatów Ryszard Danecki powiedział, że okazją jest Dzień Babci, który obchodzony jest w Poznaniu właśnie 21 stycznia. Pomysł ten szybko się przyjął, a rok później 21 stycznia został ogłoszony Dniem Babci.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!