Blisko 13 godzin obrad, to powód do dumy czy wstydu?

2021-01-16 10:35
Adam Litwinowicz
2021-01-16 10:35

Sesja budżetowa w Trzebiatowie nadal trwa. Obecnie mamy przerwę do poniedziałku do godziny 16:00. Tak długie procedowanie, praktycznie nad jednym punktem, to powód do dumy czy raczej sygnał, że należy zastanowić się nad swoją pracą?

Debata nad punktem obrad: „ Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Trzebiatów na 2021 rok” trwała blisko 13 godzin i jeszcze będzie trwała, bo aktualnie „trwa” przerwa, która zakończy się w poniedziałek. Jedni powiedzą, że radni chcieli solidnie podejść do tematu, zapewnić jak najlepszą przyszłość dla mieszkańców – inni zauważą, że to wstyd, dla rady, która nie może dogadać się dla dobra…mieszkańców.

- Myślę, że każdy z Radnych ma dobre chęci. Każdy chce coś zdziałać. Nie odmawiam im zaangażowania, ani dobrej woli. Ale czy chęci wystarczą? Czy pozwoliłbym, aby mi migdałki wycinał stolarz z dobrymi chęciami? Albo piekarz, który ma dobrą wolę? Raczej chęci, to za mało. Nie każdy się do wszystkiego nadaje – pisze na „facebookowym” profilu Trzebiatów online Krzysztof Wasilewski, jeden z mieszkańców Trzebiatowa, społecznik, który już od dłuższego czasu dba o „dobro” miasta, który potrafił skrzyknąć znaczną część tych, którzy chcą coś zrobić dla miasta bezinteresownie, upiększyć miasto z własnych pieniędzy. Radna Irena Pietrzykowska tłumaczyła jak wygląda sposób wprowadzania własnych propozycji radnych do budżetu budowanego przez burmistrza. – Sytuacja nie jest normalna. Budżet powinniśmy uchwalić do końca grudnia, chyba, że jak mówią zapisy artykułu 239 ustawy o finansach publicznych, zachodzą jakieś szczególnie uzasadnione przypadki. No ale w naszej gminie żaden szczególnie uzasadniony przypadek nie nastąpił, bo nie było klęski żywiołowej ani innego przypadku losowego – tłumaczyła Irena Pietrzykowska. – A to, że jest Covid? Covid jest w całym powiecie, wszystkie gminy jednak potrafiły uchwalić budżet (…) 12 listopada 2020r. dostaliśmy na skrzynki mailowe projekt budżetu pana burmistrza – mówiła w programie na żywo Tomasza Krupeckiego. Zauważyła również, że pojawiło się wiele autopoprawek Józefa Domańskiego jako wyraz chęci kompromisu i wyjścia naprzeciw wspólnej pracy. - Tak naprawdę do 15 października wszyscy radni wiedzieli do kiedy składać propozycję do budżetu. Część radnych się do tego dostosowała, natomiast były też grupy radnych, którzy tego terminu nie przestrzegali – kontynuowała radna, dodają, że kolejne propozycje wpływały również w grudniu, w styczniu, a nawet dzień przed rozpoczęciem obrad. – Panuje chaos – nie ukrywała swojego rozgoryczenia była wiceprzewodnicząca.

- Drodzy radni. Ja nie chcę na sesji rady słuchać waszych wzajemnych przytyków bo wasza wzajemna niechęć mnie nie interesuje i tylko nabieram podejrzeń, że przestajecie podejmować decyzje w oparciu o rozum a bardziej w oparciu o to, kto mocniej komuś dokopie – napisała na wspomnianym już wcześniej profilu na Facebooku mieszkanka Trzebiatowa. - Podczas słuchania miałam też wrażenie, że niektórzy kompletnie nie wiedzą nad czym jest głosowanie...dostajecie za to pieniądze z naszych podatków. My jedziemy ostatkiem sił a wy się przekomarzacie.  Może odnoszę złe wrażenie, chociaż chyba się nie mylę bo wymieniałam się opiniami z innymi widzami podczas oglądania, że czasami nie pamiętacie, że wasze decyzje maja wpływ na konkretnych ludzi. Słuchając kilku głosowań pod rząd byłam w stanie przewidzieć kto jak zagłosuje nad następną uchwałą. A czego to dowodzi...? – pytała.

- Na ostatniej sesji radni decydowali o kształcie przyszłorocznego budżetu. Po długotrwałej i burzliwej sesji doszło do uchwalenia przełomowych propozycji – czytamy we wpisie zatytułowanym „ Burzliwa sesja – wymierne skutki dla mieszkańców” na profilu Radni dla Trzebiatowa. „Śmiech na Sali”, „To nie była sesja tylko pośmiewisko i żenada wstyd radni bezradni”, „Chyba "uczestniczyliśmy" w dwóch różnych obradach sesji”, to tylko niektóre komentarze opublikowane pod wpisem.

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Aurelia Dalekowzroczna

odpowiedz
16.01.2021 12:13

Panie , nie wiem o co Cię prosić dla naszych radnych, o zdrowie czy o rozum . Wydaje mi się , że rozum postradali bezpowrotnie , proszę więc dla nich o zdrowie , niech żyją i nie szkodzą , nam i sami sobie

Xyz

odpowiedz
16.01.2021 14:02

Trzebiatów ma wiele powodów do dumy: przykościelne wykopaliska, baltone, dom kultury, szpital na peryferiach burmistrza z wieczorowa i teraz do tej plejady dołącza super rada. Szlak o stołki a może taboreciki robi z nich kręcili które nie widzą dalej niż czubek własnego nosa. Ale cóż takich żeśmy sobie wybrali. Sami chcieliśmy to mamy teraz taki powód do dumy.

Bronek Nowielice

odpowiedz
16.01.2021 17:57

Rozpędzić to towarzystwo na cztery wiatry. Tylko zarząd komisaryczny jest nadzieją na lepsze jutro!

Samiczka

odpowiedz
16.01.2021 12:32

Proszę aby w naszej parafii odbyły się w niedzielę modły , w intencji uchwalenia budżetu gminy .Budżet jest ważny dla nas tak jak deszcz , o który podczas suszy się modlono .Można też pomodlić się o zdrowie psychiczne niektórych radnych i o przyrost naturalny , bo to co nam do tej pory wyrosło , nie daje zbytniej nadziei na lepsze jutro

K. Mienta

16.01.2021 12:32

Jeszcze egzorcyzmy zamów, a jak to nie pomoże, to zacznij stawiać stos na rynku.

Jurek

odpowiedz
16.01.2021 16:18

Zarządzanie czymkolwiek , często wymaga wypracowania kompromisu . Kompromis, to nie zdrada czy czy słabość , to życiowa mądrość i zdolność do osiągania kompromisu dla wyższych celów .Naszym gadającym głowom tego zabrakło

17.01.2021 02:36

Chapeau bas T. Sobczak i E. Krychowiak!!! - za rzeczowe argumentacje w sprawie uchwały dot. Shelltera. Przydługie wywody snuł M. Makarewicz (jak zawsze potok słów na okrągło o tym samym) i w swojej argumentacji chciał dowieść, że wszyscy deweloperzy budują za tyle samo i jeden będzie konkurencyjny, bo sprzeda bez podatku VAT, a drugi nie, bo będzie sprzedawał z VAT. Otóż nie, Panie Przewodniczący, deweloperzy mają różne koszty budowy (tak, jak różne są koszty produkcji w różnych firmach), ale za to marże bardzo wysokie. Niech zejdą z marży, to też będą konkurencyjni, bo płacenie podatków jest powinnością każdego z nas - zarówno tych małych, ale przede wszystkim tych dużych! Naganną jest postawa nakłaniająca do uchylania się od płacenia podatków, a namowy p. Przewodniczącego żeby w tym sprzyjać karygodne. Taka postawa uderza w społeczeństwo, bo za płacone podatki nasze dzieci pobierają bezpłatną edukację, mamy dostęp do leczenia, chcemy jeździć dobrymi drogami itd. Czy p. Przewodniczący z tego nie korzystał? Ale nie zająknął się o drugiej stronie medalu dot. rozliczeń VAT-u w firmach, nie wie czy milczy, bo tak wygodniej w tej sprawie? Cała ta sprawa to wielka kompromitacja dla władz gminy, które nie potrafią wykorzystać jej położenia do generowania dochodów do budżetu gminy!

bląd loczek

17.01.2021 02:36

Na gwałt trzeba zawiadomić CBA ,niech się przyjrzą sprawie , skoro gmina świadomie działa na swą szkodę , bezinteresownie ?

Leszek

17.01.2021 02:36

A może się jemu marzy intratne stanowisko w tej firmie, doświadczenie ma i bliżej niż do Gryfic. W takim przypadku się nie dziwię, jest o co walczyć.

XYZ

odpowiedz
17.01.2021 02:57

Komu przeszkadza, że tyle trwała sesja? Niechby siedzieli do rana, ażeby "przepracować" wszystkie tematy na wylot i wypracować najlepszy budżet. Nikt nie ma patentu na wiedzę absolutną. A postawa Pana Przewodniczącego co najmniej zaskakująca jeśli chodzi o brak woli do wypracowania kompromisów proponowanych przez T. Sobczaka. Sposób i styl prowadzenia sesji też pozostawia dużo do życzenia. Ale pośpiech w pracy nad budżetem nie wskazany, więc nie ma co się "grzać". Pan redaktor też mógłby zachować się trochę bardziej obiektywnie.

koala

odpowiedz
17.01.2021 20:00

Czy samorząd może działać na szkodę gminy ?

Leszek

odpowiedz
17.01.2021 12:36

Kto wygrał przetarg na dostawę Snickersow dla samorządowców

Eleonora S-cka

odpowiedz
17.01.2021 16:00

Czy radny Sobczak nie faworyzuje szkoły nr 2 kosztem innych podmiotów ? Dyskusja wyglądała żałośnie . Swoimi wyborami zasłużyliśmy na to , daliśmy się uśpić cwaniakom , którzy twierdzili , że Gmina Trzebiatów , jest dla nich najważniejsza , no i mamy smród większy niż z oczyszczalni.

Jan Pytalski

17.01.2021 16:00

Radny Sobczak usiłuje niestety naprawić to co spartoliła gmina, burmistrz i jego urzędnicy. Dlaczego? Ano dlatego, że w ub. roku szumnie otwierano rozbudowana i zmodernizowaną SP nr 2. Wydano na to grube miliony, do których już po przetargu dołożono kolejnych kilkaset tysięcy. A teraz okazuje się, że nikt nie pomyślał o kuchni i stołówce, a sama szkoła wymaga docieplenia. To ja się pytam, czy w tej gminie ktokolwiek jeszcze myśli? Gdzie byli burmistrz i jego urzędnicy jak robiono projekt rozbudowy i modernizacji SP nr 2? Dlaczego nie ujęto tego w ramach jednych prac i teraz będzie nie tylko ponowny bałagan w szkole, ale i gmina poniesie dużo większe koszty tych prac niż gdyby były robione razem z rozbudową i modernizacja - bo co do tego to chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Jak to się ma do głoszonej i odmienianej przez wszystkie przypadki przez pana burmistrza gospodarności? Chciałbym aby ktoś o to zapytał na sesji.