Zbudowano przystanek, ale autobus nie może się tu zatrzymać

2020-11-24 22:05
Tomasz Krupecki
2020-11-24 22:05

Mieszkańcy Rewala nie mogą zrozumieć, dlaczego wybudowano zatokę dla autobusów, postawiono przystanek, a autobus nie może się w tym miejscu zatrzymać. - Takie są przepisy – mówi przewoźnik.

Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Rewala, który narzeka na fakt, że na przystanku autobusowym nie zatrzymuje się żaden autobus. Chodzi o przystanek znajdujący się w Rewalu przy ulicy Kamieńskiej. W ubiegłym roku podczas przebudowy Drogi Wojewódzkiej nr 102 wybudowana została nowa zatoka dla autobusów. Postawiono również znak drogowy D-15 wskazujący przystanek autobusowy. Problem w tym, że żaden autobus nigdy się tu nie zatrzymał.

- Dla mieszkańców tej części Rewala to duży problem. Jeszcze gorzej mają mieszkańcy Śliwina, którzy na autobus muszą przyjść aż do centrum, bo tam znajduje się dworzec PKS – mówi w rozmowie z reportem SUPERPORTALU24 mieszkaniec Rewala. – Wiele osób dojeżdża codziennie do pracy, młodzież do szkoły. Nie rozumiemy, dlaczego kierowca autokaru nie chce się zatrzymywać na nowo wybudowanym przystanku – opowiada mieszkaniec i pasażer komunikacji autobusowej. – Kierowca powiedział mi, że nie ma tego przystanku na swojej trasie, dlatego nie może się tu zatrzymać – opowiada nasz czytelnik.Jeden z mieszkańców od kilku miesięcy próbuje interweniować między innymi u największego przewoźnika w naszym regionie, czyli w PKS Gryfice. Niestety, do tej pory autobus jak się nie zatrzymywał, tak nie zatrzymuje się na Kamieńskiej w Rewalu.

- Autobus nie może zatrzymać się na tym przystanku, bo takie są przepisy – tłumaczy naszemu reporterowi dyrektor ds. transportu w PKS Gryfice Sebastian Dziewguć. – Aby zgodnie z prawem zatrzymać się, na tym przystanku potrzebne jest zezwolenie, które wydaje – w zależności od przebiegu trasy – powiat lub urząd marszałkowski. Jeśli linia przebiega w obrębie jednego powiatu, wówczas pozwolenie wydaje powiat. Jeśli linia przebiega przez 2 lub więcej powiatów zgodę wydaje urząd marszałkowski. My znamy sprawę, troszczymy się o komfort każdego naszego pasażera, dlatego wystąpiliśmy o pozwolenia – tłumaczy dyrektor Dziewguć.

Problem polega na tym, że rejestracja każdej linii w normalnym trybie trwa nawet kilka miesięcy. Przewoźnicy muszą rejestrować przebieg każdej linii, między innymi dlatego, że za możliwość postoju na każdym przystanku muszą zapłacić. Jeżeli kierowca autobusu zatrzyma się na przystanku bez zezwolenia, może otrzymać 3000 złotych mandatu od Inspekcji Transportu Drogowego. Takie są przepisy.

PKS Gryfice o możliwość zatrzymywania się na przystanku w Rewalu wnioskuje od października. Do tej pory nie otrzymał zgody. Sytuacja związana z koronawirusem, która ogranicza pracę urzędów, nie przyśpiesza sprawy.

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Miejscowy

odpowiedz
24.11.2020 23:07

Chciałabym przypomnieć że inwestycja realizowana była przez urząd marszałkowski a pan Łącki będąc radnym Sejmiku Samorządowego osobiście chwalił się jak to "dbał no i nie zadbał " chyba o wszystkie szczegóły tej inwestycji a mieszka w Rewalu.. Wielkim bublem jest skrzyżowanie w Śliwnie koło dworca kolejki wąskotorowej, gdzie samochód ciężarowy nie jest w stanie wyjechać ze Śliwina w kierunku Rewala. Gratulacje.

Miro

24.11.2020 23:07

Droga o której Pan wspomina jest powiatowa. Tak więc trochę Pan się nie wstrzelił. Ale zawsze to miło Łąckiemu dowalić.

kolejny mieszkaniec

24.11.2020 23:07

Mi bardzo podoba się rozwiązanie tego skrzyżowania. Piesi mają azyl na środku i również dzięki niemu samochody muszą zwalniać. Ciężarówką można wyjechać obok przejazdu kolejowego i to nie problem. Drogi w Śliwnie i tak są tragiczne wiec im mniej ciężarówek tym lepiej dla nich. Pozdrawiam Mieszkańca.

stąd

odpowiedz
24.11.2020 22:34

Takie są przepisy . Głupie przepisy .

Podróżny

odpowiedz
25.11.2020 09:17

...a Bartwal ma prawo "głęboko..." i zatrzymuje się gdzie chce i ze wszystkich się śmieje

Miro

odpowiedz
25.11.2020 11:46

Młodzież dojeżdża do szkół? To dosyć dawno Pan Redaktor rozmawiał z tym mieszkańcem Rewal. PKS stara się od października? A wcześniej nie planował?

Leszek

odpowiedz
25.11.2020 07:16

Pan Artur przyjrzy się problemowi. To będzie jego priorytet w nadchodzących wyborach parlamentarnych, spokojnie - już po protestach kobiet to i asystentka będzie mogła się poświęcić tej sprawie. A na razie drogim wyborcom ze Śliwina pozostają spacery. Musicie Państwo zrozumieć jaki są priorytety, grozi nam utrata kasy unijnej, reforma sądownictwa, kryzys turystyki, upadek obyczajów, terror policyjny a Wy wyjeżdżacie z przystankiem autobusowym. Zwykły egoizm.

Majster

odpowiedz
25.11.2020 17:26

Coś mi się wydaje że raczej PKS nie jest tym zainteresowany. Bo po co płacić za kolejny przystanek skoro i tak mało która linia jest rentowna. Skoro czasami widziałem na własne oczy że potrafi kogoś wysadzić na rondzie jak się poprosi. Odrobina dobrej woli by wystarczyła. Ale kasa jest najważniejsza. Można się zasłonić przepisami i tutaj bardziej czepił bym się Dziewgudzia niż Łąckiego. Bo przecież Pan Zygmunt to obecny radny sejmiku i prezes PKS u w jednym. A jego syn Sebastian dyr da transportu. To co nie mogą się dogadać?