Zapadająca się droga ma zostać przebudowana

2020-06-03 14:02
Katarzyna Adamiak
2020-06-03 14:02

Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich przymierza się do przebudowy ponad kilometrowego odcinka wojewódzkiej „110”.

Chodzi o będący w katastrofalnym stanie odcinek drogi na wysokości Laslandu. Jak poinformował ZZDW w Koszalinie, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę tej drogi. Prace prowadzone będą na długości 1,2 kilometra.

Szacowany koszt inwestycji na ten moment opiewa na kwotę blisko 6,1 mln złotych. Przebudowa będzie możliwa dzięki pozyskanemu z Ministerstwa Infrastruktury dofinansowaniu.

- Wysoki koszt inwestycji w Grądach związany jest z koniecznością ustabilizowania występujących w tym miejscu nienośnych gruntów. Głębokie, podmokłe i bardzo niestabilne torfy wymagają kosztownych technologii – przekazuje ZZDW w Koszalinie i dodaje, że teren ma zostać wzmocniony za pomocą tzw. georusztów heksagonalnych.

Inwestycja jest konieczna, bo droga przy Lasalndzie od dawna się osuwa. To z kolei powoduje pęknięcia jezdni. Konieczne było wprowadzenie ruchu wahadłowego.

W sprawie drogi wielokrotnie interweniował wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Zygmunt Dziewguć. – Cały czas monitoruję ten temat. Wiele razy zwracałem uwagę odpowiednim instytucjom wojewódzkim, że zagraża ona bezpieczeństwu użytkowników. Jej stan jest tak zły, że obawiam się, że w końcu może dojść do katastrofy komunikacyjnej. Naprawienie jej jest sprawą pilną – mówi radny Zygmunt Dziewguć i dodaje, że uzna temat za załatwiony dopiero w momencie, kiedy zostanie ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca.

Jak zapewnia Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, zadanie musi być zrealizowane jeszcze w tym roku.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Waldek

odpowiedz
03.06.2020 21:52

Mogli o tym pomyśleć zanim zamknęli drogę 109 Trzebiatów-gryfice. To było do przewidzenia, że wzrost ruchu spowoduje dewastację odbywającej się drogi. Ciekawe którędy teraz będziemy jeździć do Gryfic? Jeszcze gorszą drogą przez Brojce?

Piotr

odpowiedz
03.06.2020 18:51

Tiry z i do Laslandu rozjeżdżą każdą drogę !

Jan

03.06.2020 18:51

Niemcy się bogacą a Polacy płacą.

Błotolas

odpowiedz
05.06.2020 11:42

A błoto , naniesione przez pojazdy przyjeżdżające do firmy, zagrożenia nie stanowi . Dobrym zwyczajem by było , uprzątnięcie tego błota .

krzys

odpowiedz
08.06.2020 12:25

Z Przybiernówka do Cerkwicy jest taka sama odległość przez miejscowość grądy oraz modlimowo tj 8 km mozna zrobić drogę przez te miejscowosci i w koncu polączyć je ze światem i nie bedzie problemu z zapadającą się drogą na laslandzie

Brukarz

odpowiedz
05.06.2020 11:37

Po prostu droga nie przygotowana na tak ciężki transport . Już teraz powinna być zamknięta dla transportu powyżej 3,5 T .