Zachodniopomorskie – najwięcej ofert pracy dla pracowników produkcyjnych i kasjerów
Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. W województwie zachodniopomorskim najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – ofert pracy w tych zawodach jest obecnie o 48,7 proc. więcej niż rok temu! Duży deficyt dotyczy też kasjerów i pracowników sklepów oraz fachowców remontowo-budowlanych. Zainteresowani podjęciem nowej pracy mieszkańcy naszego regionu mogą wybierać z prawie 7 tys. ofert kierowanych do pracowników fizycznych.
Most wanted w województwie zachodniopomorskim
Na Pomorzu Zachodnim najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (wśród zawodów fizycznych) są pracownicy z sektora TSL, szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W serwisie OLX Praca w lipcu tego roku co piąta oferta kierowana do pracowników fizycznych, dotyczyła tej branży. W naszym regionie brakuje także kasjerów i pracowników sklepów (ponad 1,3 tys. ofert). Na trzecim miejscu wśród deficytowych zawodów są natomiast fachowcy remontowo-budowlani (to ponad 19 proc. ofert kierowanych do pracowników fizycznych).
Rekordowe zapotrzebowanie na pracowników z sektora transportowo-spedycyjnego, dało wynik o 48,7 proc. większy w porównaniu z liczbą ofert dostępną w ubiegłym roku. O 25 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń adresowanych do fachowców remontowo-budowlanych, 16-procentowy wzrost dotyczy natomiast w naszym regionie ofert kierowanych do kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 – lipiec 2021).
Benefity – nie tylko dla pracowników biurowych
Wzrost ofert pracy w kluczowych dla rynku sektorach, takich jak: transport i spedycja, prace remontowo-budowlane i handel, jest w naszym regionie znaczący. Na mieszkańców województwa czeka duża liczba ofert. Czy zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych idzie jednak w parze z atrakcyjnymi warunkami pracy? Okazuje się, że tak. Jak podaje OLX Praca, pracodawcy chcąc zachęcić mieszkańców Pomorza Zachodniego do podjęcia pracy fizycznej, sięgają po coraz atrakcyjniejsze (również finansowe) argumenty.
Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom z sektora handlowego, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Z kolei prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).
Kierowcy potrzebni w całym województwie!
Choć pracodawcy oferują coraz więcej, deficyt pracowników fizycznych wciąż dotyczy znacznej części województwa zachodniopomorskiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, największe zapotrzebowanie dotyczy obecnie w naszym regionie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Osoby chętne do podjęcia pracy w tych zawodach poszukiwane są w całym województwie! Szczególnie duże zapotrzebowanie na pracowników sektora TSL zauważalne jest w Koszalinie oraz powiatach: koszalińskim, łobeskim i stargardzkim. Na zainteresowanych czeka duży wybór ofert, konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich uprawnień i często gotowość do pracy z dala od miejsca zamieszkania (transport międzynarodowy).
Kasjerzy i pracownicy sklepów poszukiwani są natomiast głównie w powiecie stargardzkim, ale także w Świnoujściu i powiatach: kamieńskim, gryfickim, świdwińskim, gryfińskim oraz myśliborskim, gdzie powstają nowe miejsca pracy.
Duży deficyt cieśli i stolarzy dotyczy ponad połowy powierzchni Pomorza Zachodniego. Pracę w tych zawodach znajdą m.in. mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego, a także powiatów: sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego, gryfickiego czy pyrzyckiego. Braki kadrowe wśród dekarzy i blacharzy zauważalne są z kolei najsilniej w powiecie łobeskim. Pracownicy wykonujący ten niełatwy, choć obecnie bardzo pożądany fach, potrzebni są też m.in. w zachodniej części województwa – w Świnoujściu, Szczecinie oraz powiatach: polickim i gryfińskim. Deficyt blacharzy i dekarzy widoczny jest też w powiatach: kołobrzeskim, świdwińskim, szczecineckim, wałeckim, choszczeńskim czy stargardzkim.
Kolejną grupą fachowców potrzebną w znacznej części naszego województwa, są pracownicy robót wykończeniowych. Szczególnie duże luki kadrowe zostały odnotowane w Koszalinie oraz powiatach koszalińskim i szczecineckim. Robotnicy budowlani poszukiwani są z kolei przede wszystkim w powiecie polickim, gdzie wolne wakaty uzupełniane są pracownikami z zagranicy.
Dobry czas na znalezienie pracy
Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.
Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty – podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 – lipiec 2021; Barometr zawodów; dane własne OLX Praca.
Komentarze (12)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Milena
odpowiedzlepiej przeprowadzić badania nt. ile osób jest bezrobotnych, a nie decyduje się na zapisanie do PUP ze względu na upokorzenia. Sama byłam świadkiem jak piekarzowi powiedzieli żeby poszedł do rzeźni, bo najwyższy czas żebyś zmienił zawód. Takich mamy powiatowych pracowników biura pracy :) mnie wysyłali do Kołobrzegu do pracy, na kelnerkę. Praca poza sezonem do 22-23, ostatni transport o 17. Nie znają realiów życia w naszym regionie.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Kasia
Całkowicie się z Tobą zgadzam . Pozamykać urzędy pracy , bo i tak nikomu fajnej roboty nie znależli .
Milena
nie jest upokorzeniem. upokorzeniem jest powiedzieć komuś, że ma się przebranżowić bo z jako piekarz pracy nie znajdzie. no doszukują się drugiego dnia w tej wypowiedzi i czytaj ze zrozumieniem.
P
A od kiedy praca w rzeźni jest upokorzeniem?
Szofer
odpowiedzNajniższą krajową na umowie a reszta pod stołem, jazda trzy tygodnie w trasie na kilka dni wolnego, sranie po dzikusach, jedzenie ze słoików, wieczne kontrole policji BAGów i kogo tam jeszcze, ludzie uciekają z transportu bo w tej branży dobrze to już było, dziękuję dobranoc.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Z
odpowiedzGdzie niby potrzebni pracownicy produkcyjni? W Gryficach? A te nowe sklepy to gdzie? Tę statystykę to chyba Amazon nakręca ,bo w Gryficach to tylko markety.A fachowcy z branży budowlanej dawno na zachodzie.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bog
odpowiedzgminna spółdzielnia trzebiatuw poszukuje pracowników
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Tadeusz
najlepiej z wyksztalceniem min podstawowym. Z podstawami ortografii
murzyn
Panie pracowników znajdzie pan w Afryce za darmo, niewolników.
Zen
odpowiedzA polityków gdzie potrzebują…?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Krzysztof
odpowiedzKochani zapraszam do POOL SPA . ROKA . UL . Jana Dabskiego . Koło cmentarza nowego
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
dobre
xd