Zabytkowy pałac przejdzie gruntowną modernizację

2022-04-22 17:40
Sylwester Wasiak
2022-04-22 17:40

Ponad dwa miliony złotych kosztować będzie modernizacja pałacu w Buku w gminie Przybiernów. Co w ramach tej kwoty zostanie wykonane?

Foto: Urząd Marszałkowski

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica zmodernizuje zabytkowy pałac w Buku koło Przybiernowa. Remont obiektu pełniącego funkcję m.in. biblioteki i ośrodka szkoleniowego odbędzie się dzięki zastrzykowi unijnych funduszy w wysokości 1,7 mln złotych, które przekaże Urząd Marszałkowski.
Plan remontu zakłada wymianę dachu, odnowienie pomieszczeń magazynowych, częściową modernizację sieci elektrycznej oraz zakup schodołazu dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko po to, by zachować historyczną konstrukcję gmachu, zapewnić odpowiednie warunki do znajdujących się wewnątrz obiektu zbiorów i ponownie umożliwić organizację wydarzeń poświęconych promocji historii i kultury regionu. Obecnie w związku z niezadowalającym stanem technicznym poszycia i więźby dachowej budynek został częściowo wyłączony z eksploatacji.
Koszt inwestycji oszacowano na ponad 2,2 mln zł. Modernizację wesprze środkami unijnymi Urząd Marszałkowski w wysokości 1,7 mln zł. Termin realizacji prac określono od lipca 2022 roku
do października 2023 roku.
Późnorenesansowy pałac rodziny Flemingów w Buku w gminie Przybiernów należy do Książnicy Pomorskiej od 1990 roku. Położony jest w niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscu, na szlaku między Golczewem a Czarnogłowami, w otulinie Puszczy Goleniowskiej. W obiekcie przechowywane są książki pochodzące z różnych przedwojennych bibliotek pomorskich. To zbiory liczące w sumie około 40 tys. woluminów, głównie w języku niemieckim, francuskim, angielskim i łacinie. Do zabytkowego budynku przylega XIX-wieczny park, gdzie rosną dęby, lipy oraz buki.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!