Zabytek zadbany – zgłoś obiekt

2021-01-11 10:05
Redakcja
2021-01-11 10:05

Do 31 stycznia 2021r. można zgłaszać zabytki w kolejnej odsłonie konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.

Celem konkursu jest promocja właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny, adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. Procedury konkursowe prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa; sekretariat konkursu – NID Oddział Terenowy w Olsztynie.

Zgłoszenia do konkursu „Zabytek Zadbany” można składać do 31 stycznia 2021 w następujących kategoriach:

A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu;
B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe);
C. Adaptacja obiektów zabytkowych;
D. Architektura i budownictwo drewniane;
E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
F. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

W pierwszych pięciu kategoriach konkursowych oceniane są prace ukończone w okresie pięciu lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem ocenie podlegają długotrwałe (co najmniej dziesięcioletnie) działania, w których szczególną uwagę zwraca systematyczność i stałe zaangażowanie w opiece nad zabytkiem.

Jury konkursu w każdej z kategorii nominuje cztery obiekty (lub mniej), spośród których jeden uzyskuje tytuł laureat, trzy pozostałe – wyróżnienia.

W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem wskazuje się jeden lub dwa (ex aequo) obiekty otrzymujące tytuł laureata (bez wyróżnień). 

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

 

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Xawery

odpowiedz
11.01.2021 17:41

Dla Trzebiatowa to powinni ogłosić konkurs na najbardziej zaniedbany zabytek. Nie mielibyśmy sobie równych w tej konkurencji - wszystkie nagrody zagarniamy, hahaha! Lata zaniedbań robią swoje, ale chyba w urzędzie była i jest osoba od zabytków i wystarczyłoby tylko przez wszystkie te lata zainicjować jakieś programy, zwłaszcza dla prywatnych właścicieli, wspomagać w pozyskaniu dodatkowych funduszy itp. itd. a tak tylko puste gadanie ciągle słyszymy jako mieszkańcy.... WSTYD!

Turysta

11.01.2021 17:41

Po wielu latach przyjechalem na wybrzeże i z sentymentu bo odbywalem tu slużbę wojskową postanowiłem odwiedzić fajne miasto. Błądząc po uliczkach Starego Miasta nie mogłem uwierzyć co się stało. Takich zaniedbań. wyburzonych budynków, zniknął stary browar, a przecież tam były przepiękne piwnice do zagospodarowania. zrujnowany budynek szpitala, zamiast powolnego uzupelniania plomb między budynkami, błoto, jakieś garaże . zaniedbany park. powycinane piękne drzewa i bezmyślne nasadzenia, zarośnięty staw , itp. Nie chcę wspominać o domu kultury. bo mialem łzy w oczach. To miasteczko tak piękne , powoli umiera, mimo starań samych ludzi o czym piszą sami mieszkańcy. Zamieszczona promocja na stronie Trzebiatowa mija się z prawdą . Nie rozumien co jest przyczyną. gdy inne miasta radzą sobie. a w Trzebiatowie cofanie się do średniowiecza

Bronisław

odpowiedz
12.01.2021 10:24

Nie ma Trzebiatów szczęścia do włodarzy. Ten obecny też na przemiał. Za jego kadencji całe miasto wpadnie w dziurę tak głęboką, jak ta przy kościele NMP. Czas na emeryturę!

Marian

odpowiedz
11.01.2021 10:13

Piekne budynki wąskotorówki powinne być na tej liście. Zwłaszcza te które straszą dziurami w dachu. Zaniedbana perła zabytków Gryfic.

Cudy świata

odpowiedz
11.01.2021 17:02

Bez wątpliwości zgłoszę świątynie , znajdującą się w Trzebiatowie , róg Daszyńskiego i Woj. Polskiego . Jest to obiekt , któremu poświęcono wiele troski ze strony gminy i samego konserwatora W Szczecinie