Wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Wydano komunikat

2024-02-09 8:52
Karol Szumny
2024-02-09 8:52

„Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24” – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczeń, od poniedziałku, 12 lutego, na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych. Wojsko przemieszczać się będzie niemal po wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

„Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” – wyjaśnia w komunikacie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dodano, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch. „Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi” – czytamy dalej.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zwraca się z prośbą do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i przypomina, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Kolejna prośba to niepublikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. „Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – przestrzega wojsko.

Ćwiczenia „Steadfast Defender 2024” to największe manewry NATO od 1988 r. Weźmie w nich udział 90 tys. żołnierzy z 31. krajów członkowskich i Szwecji, która jest na ścieżce akcesyjnej do Sojuszu. Oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają do końca maja. Większość działań odbędzie się państwach Europy środkowej, w tym w Polsce.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!