Wystawa w kościele

2024-01-20 15:30
Sylwester Wasiak
2024-01-20 15:30

„Śmierć za człowieczeństwo” – pod takim hasłem odbędzie się w kościele św. Katarzyny w Goleniowie wystawę poświęconą rodzinie Ulmów.

 

Jak nam przekazał ks. Rafał J. Sorkowicz Schr chrystusowiec w dniach 29 stycznia - 09 lutego 2024 roku, w kościele św. Katarzyny w Goleniowie, będzie można obejrzeć wyjątkową i poruszającą wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, która przybliża losy niezwykłej polskiej rodziny, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Wystawę tę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja składająca się z 17 plansz na rollupach. Rodzina Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci została beatyfikowana 10 września ubiegłego roku.

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” przedstawia losy, wydawałoby się, zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Nie sposób wobec takiej postawy przejść obojętnie.

Ekspozycja jest pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości. Autorzy wystawy: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków. Projekt graficzny, rysunki i skład: Katarzyna Hudzicka - Chochorowska (IPN Rzeszów). Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Cześć z nich została opublikowana po raz pierwszy.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!