Wystawa plenerowa. Poznaj historię rodziny Ulmów

2024-01-19 11:09
Karol Szumny
2024-01-19 11:09

Na zaproszenie Gminnego Klubu Kultury w Karnicach Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie zamontował na placu obok OPS-u wystawę plenerową ilustrującą historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej.

ZDJĘCIE 1 z 3

W Karnicach można oglądać wystawę plenerową, która przedstawia historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Wystawa została zamontowana w minioną środę i można ją oglądać przez najbliższy miesiąc.

- Jest to już druga wystawa czasowa wypożyczona z IPN Oddział Szczecin. Pierwszą pokazaliśmy we wrześniu 2022 w Klubie Kultury. Była to wystawa pt. „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945 -1950” – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Kuczkowski, dyrektor Gminnego Klubu Kultury w Karnicach.

Nasz rozmówca zaznacza, że wystawa plenerowa ma tę przewagę nad wystawą w muzeum, że nie trzeba się na nią specjalnie wybierać.

- Wiele instytucji – nie tylko IPN – ma w swojej ofercie edukacyjnej wystawy czasowe, które takie instytucje jak GKK mogą bezpłatnie wynająć w celu szeroko rozumianej edukacji historycznej czy artystycznej. Mamy w Klubie przestrzeń wystawienniczą, a od niedawna przy dawnym biurze ZGK (teraz OPS) przy okazji remontu chodnika i parkingu utworzono wybrukowany plac z zamysłem właśnie prezentowania wystaw plenerowych o różnorodnej tematyce. Wystawa plenerowa ma tę przewagę nad wystawą w muzeum, że nie trzeba się na nią specjalnie wybierać – można się z nią zapoznać, idąc z psem na spacer czy wracając z urzędu czy kościoła – wskazuje Jacek Kuczkowski.

Ekspozycja składa się z ponad dwudziestu plansz prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej. Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, autor opisuje kolejne przykłady ratowania Żydów w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom. Ukazuje również skalę takiej pomocy w całym regionie. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!