Wyłudził kilkaset tysięcy złotych

2024-02-17 8:58
Sylwester Wasiak
2024-02-17 8:58

Mężczyzna, który oszukiwał i okradał m.in. mieszkańców powiatu goleniowskiego metodą „na policjanta” stanie przed sądem.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, prokurator rejonowy w Goleniowie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny, podejrzanego o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dokonanie pięciu przestępstw oszustwa realizowanych tzw. metodą „na policjanta”.

W dniu 1 czerwca 2023 r. jeden z funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Nowogardzie, przebywając po służbie w miejscowości Orzechowo, zauważył podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który wchodził na sąsiednie posesje i rozglądał się. Gdy funkcjonariusz podszedł do niego i zapytał o powód wizyty, ten nie potrafił wytłumaczyć celu w jakim przyjechał do Orzechowa. Wezwany na miejsce patrol Policji, ujawnił przy mężczyźnie dwa telefony komórkowe oraz znaczną kwotę pieniędzy w gotówce. W toku czynności ustalono, że mężczyzna przebywał w domu jednej z mieszkanek Orzechowa, skąd wyszedł po krótkim czasie.
Jak ustalono, tego samego dnia do pokrzywdzonej kobiety zadzwonił telefon, a osoba podająca się za funkcjonariuszkę Policji oświadczyła, że jej syn spowodował wypadek drogowy i potrzebna jest wpłata pieniędzy w celu jego zwolnienia. Gdy pokrzywdzona oświadczyła, że jest gotowa wpłacić pieniądze, usłyszała, że w ciągu pół godziny przyjedzie policjant po odbiór gotówki. Gdy podejrzany przyjechał na miejsca i odebrał pieniądze od pokrzywdzonej w kwocie 27 400 zł. , został ujęty, a następnie przekazany funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Nowogardzie. Odzyskano całą kwotę pieniędzy, które pokrzywdzona przekazała sprawcy.
Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Goleniowie zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie.
W dalszym toku śledztwa ustalono, że podejrzany, wespół z innymi osobami, stosując tożsamą metodę, na terenie Szczecina, Stargardu i Nowogardu doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem cztery inne osoby, wyłudzając pieniądze w łącznej kwocie 350 000 zł. i 3000 euro.
Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Nie był uprzednio karany.
Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tożsame zagrożenie karne występuje przy przestępstwie oszustwa.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!