Wspólnie posiali łąkę kwietną…

2020-08-04 13:32
Katarzyna Adamiak
2020-08-04 13:32

Przyciągają pszczoły, nie trzeba ich regularnie podlewać ani nawozić, a do tego są łatwe w utrzymaniu. Łąki kwietne mają same zalety i z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Taki właśnie dywan kwiatowy wysiano w Mrzeżynie.

ZDJĘCIE 1 z 1

W pobliżu ronda na wjeździe do Mrzeżyna od strony Trzebiatowa już wkrótce wyrosną piękne kwiaty. To łąka kwietna, wysiana w ramach akcji „Leśnicy dla klimatu z lokalnymi samorządami. Zakładanie łąk kwietnych” – nowego projektu, który powstał na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, a który realizowany jest z lokalnymi samorządami. W mrzeżyńskiej akcji, do leśników dołączyło Starostwo Powiatowe w Gryficach i gmina Trzebiatów, a także spontanicznie – mieszkańcy.

Kwietne dywany można wysiać właściwie wszędzie, nawet tam, gdzie nie chcą rosnąć trawy, a do tego mają same zalety. Co nam daje łąka kwietna w mieście?
BIORÓŻNORODNOŚĆ, która daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom drobnych zwierząt, w tym owadom błonkoskrzydłym, które odgrywają dużą rolę w zapylaniu roślin.
WSPARCIE ZAPYLACZY, takich jak pszczoły, trzmiele, motyle. Dzięki temu, że rośliny na łące mają różne terminy kwitnienia, owady mogą znaleźć nektar w dłuższym okresie czasu. Czy wiesz, że ponad 90% zapyleń roślin, dokonywanych przez owady, zawdzięczamy pszczołom?
OSZCZĘDNOŚĆ WODY, ponieważ rośliny na łące mają bardziej rozbudowane systemy korzeniowe, dzięki czemu są bardziej odporne na suszę. Łąka nie wymaga koszenia, które zwiększa parowanie wody z gleby i roślin.

Łąki Kwietne to jest kontynuacja – bardzo dobrze przyjętego w ub. roku programu współpracy leśników i samorządowców – „Jedno dziecko, jedno drzewo” – sadzenia drzewek dla nowo narodzonych dzieci.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mieszkanka

odpowiedz
04.08.2020 15:40

Jeszcze ministra środowiska zabrakło. Wysiac trochę nasion i posadzić kilka drzew w miejsce wycinanych lasów i starych drzew to hipokryzja.

pipi

odpowiedz
04.08.2020 15:27

Szkoda że starych drzew się nie oszczędza. Przynoszą same korzyści a bezmyślnie są okaleczane do gołego pnia, chyba żeby uschły, albo wycinane. Na ulicy Słowackiego zaznaczono stare lipy do wycięcia. One pamiętają wojnę! Nie są wielkie. Ciekawe komu nagle zaczęły przeszkadzać. Co w ogóle robi LOP w Gryficach? Nawet nr. tel. jest nieosiągalny. Na Zdroje też lepiej nie chodzić bo żal. Najcenniejsze drzewa wycięte.