Wkrótce rozpocznie się remont mostu z „Delfinami". W trzebiatowskim Ratuszu podpisano umowę

2022-09-21 9:59
Adam Litwinowicz
2022-09-21 9:59

Będzie to jedna z największych inwestycji w gminie Trzebiatów w ostatnim czasie. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 9 milionów 800 tysięcy złotych. W trzebiatowskim magistracie podpisano umowę z firmą, która zajmie się remontem zabytkowego mostu z „Delfinami".

Remont zabytkowego mostu w Trzebiatowie na ulicy Dworcowej przeprowadzi firma STRABAG. Zakres zleconych prac obejmuje naprawę i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych mostu oraz wymianę wyposażenia. Ułożona zostanie również nowa nawierzchnia, w tym na dojazdach po obu stronach przeprawy. Po usunięciu skarbonatyzowanych powierzchni betonu wykonana zostanie warstwa wzmacniająca łuki mostu oraz stanowiąca wypełnienie pod jezdnią i chodnikami. Sam pomost zostanie uszczelniony i otrzyma nową izolację. Przeprawa mostowa otrzyma nową nawierzchnię jezdni oraz chodników. Poprawiony będzie również system odwodnienia. Obiekt, nazywany przez mieszkańców mostem „z delfinami” wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego prace w zakresie naprawy elewacji, balustrad oraz elementów dekoracyjnych mostu realizowane będą pod nadzorem konserwatorskim. Przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i funkcji obiektu to duże ułatwienie dla mieszkańców i przejeżdżających przez Trzebiatów, ponieważ poza funkcją zabytkową, most wciąż jest istotnym elementem infrastruktury komunikacyjnej.


Trzebiatowski most oprócz znaczenia logistycznego jako przeprawa przez rzekę Regę ma również walor historyczny i zabytkowy.

- Zupełnie inaczej należy podchodzić do takie zadania, jakim jest ten obiekt, który jest wpisany do rejestru zabytków, ponieważ wszelkie prace, które będą realizowane na tym obiekcie, muszą odbywać się pod kontrolą i za wiedzą konserwatora zabytków — powiedział Krzysztof Micek, Dyrektor Techniczny Oddziału Mostowego STRABAG. - Na potrzeby tego remontu został sporządzony plan konserwatorski, według którego mają być prowadzone prace. Jest to jakieś utrudnienie, ale nie jest to jakiś problem, którym sobie nie poradzimy — dodał. To nie jedyny tego typu projekt realizowany przez STRABAG. Aktualnie w Krośnie Odrzańskim, prowadzone są prace przy pochodzącym również z 1905 r. moście, którego konstrukcja będzie podnoszona dla zwiększenia prześwitu pionowego – stanowiąc część Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.


- To jedna z większych inwestycji w Trzebiatowie i cieszę się, że ten zabytkowy most będzie wyremontowany. Przywrócimy jego walory historyczne, a jednocześnie poprawiony zostanie komfort komunikacyjny, ponieważ po remoncie, przywrócony zostanie ruch w dwóch kierunkach dla samochodów — zauważył Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa.

Zakres prac przewidziany przewiduje zamknięcie tego obiektu i dlatego pojawią się utrudnienia dla kierowców. - Remont będzie prowadzony etapowo. W pierwszym przystąpimy do naprawy konserwatorskiej balustrad, co będzie wiązało się z zamknięciem chodników. Natomiast zamknięcie całego mostu będzie miało miejsce najprawdopodobniej wiosną 2023 r. Natomiast finał prac przewidziany jest na jesień 2023 r. - podkreślił Krzysztof Micek.

Aż 8 milionów złotych gmina Trzebiatów pozyskała na realizację tej inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Danuta

odpowiedz
21.09.2022 10:12

Czy piesi będą mogli przechodzić

Mieszkanka

odpowiedz
21.09.2022 10:32

Jestem często w Krośnie Odrzańskim i nie wiem po co podnoszą ten most ludzie tam nie mogą doprosić się obwodnicy w sezonie to trzeba w niezłym korku postać żeby się z dworca do miasta dostać ,zamiast pogłębić Odrę to bawią się w podnoszenie mostu.

Misia

odpowiedz
21.09.2022 13:50

Szczęść Boże , jeśli to ta sama firma , która wykonuje obwodnicę . Szybko burmistrz przez ten most , do do mu nie dojedzie

21.09.2022 18:00

Przy podpisaniu każdej umowy musi być torba ?

siwy

odpowiedz
21.09.2022 23:17

ten most był już remontowany,. jeśli mamy to robić co 10, lat ,to nie ma to sensu,rybki ustawić obok mostu na pamiątkę i załatwione.,osobiście pamiętam już trzy remonty tego mostu,.Pan Józef też to na pewno pamięta,bo jeździł tam tamtędy do pracy w gfm

Mieszkaniec

odpowiedz
24.09.2022 08:45

To dlatego najlepszy burmistrz dostał podwyżkę.dzieki takiej władzy miasto mlekiem i miodem płynie.?

Mieszkaniec

odpowiedz
21.09.2022 14:08

Ale w brązowym swetrze się posypała

Vols

odpowiedz
22.09.2022 06:55

To ludzie będą do pracy zapier... ć w pław??????? Co wy odpierdala... cie oszołomy?