Warsztaty „Bliżej Opery” w Gryfickim Domu Kultury

2020-11-06 12:13
Katarzyna Adamiak
2020-11-06 12:13

Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych „Bliżej opery” dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem. Jedno z tych spotkań odbyło się w Gryfickim Domu Kultury.

ZDJĘCIE 1 z 12

Celem warsztatów „Bliżej Opery”, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryficach, było zapoznanie uczestników zajęć z operą szczecińską – jedyną tego typu instytucją kultury w województwie.

W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli dzieci przeniosły się do tajemniczego świata opery. Zdobyły wiedzę czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje, a także odbyły wirtualny spacer po teatrze. Zajrzały do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Dowiedziały się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczyły jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzyły ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przeszły się po eleganckim foyer oraz zeszły do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty – wielka ciekawostka, bo niewiele gmachów opery posiada takie atrakcje archeologiczne i historyczne.

Dzieci odkryły wiele tajemnic i ciekawostek. Były także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszały śpiew operowy oraz poznały rodzaje głosów. Po projekcji spotkały się z zaproszonym gościem – artystą i muzykiem, solistą orkiestry, który opowiedział o swojej pracy i odpowiedział na pytania. Wspólnie podsumowaliśmy zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery.

Warsztaty, których organizatorem była Opera na Zamku w Szczecinie, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!