W parku ciemniej?

2020-02-14 8:52
Paweł Palica
2020-02-14 8:52

Choć niespecjalnie widać to gołym okiem, obniżone zostało ponoć natężenie światła w lampach zamontowanych w 2018 r. w parku miejskim przy ul. Szczecińskiej w Goleniowie.

Oświetlenie parku 750-lecia Goleniowa od momentu jego uruchomienia budzi wśród mieszkańców miasta ogromne kontrowersje. Wielu ludziom przeszkadza zbyt duże, ich zdaniem, natężenie światła, co do tej pory znajduje odzwierciedlenie w tyle licznych, co złośliwych komenatrzach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Władze miasta co prawda do niedawna sprawy broniły i zapewniały, że tak właśnie wszystko było pomyślane, zaordynowano jednak pewne zmiany.

Okazuje się, że pod koniec ubiegłego roku uruchomiony został zakupiony wcześniej od firmy Rosa z Tychów system sterowania oświetleniem. Kosztował on ponad 128 tys. zł (brutto), dodatkowo blisko 29 tys. zł (brutto) za jego montaż skasowała goleniowska firma Elektroinstal. System umożliwia regulację natężenia oświetlenia w zakresie 10 - 100%, a jak nam powiedział dyrektor Wydziału Gospodarki Gminnej w goleniowskim magistracie Jerzy Wysocki, może to dać oszczędność na opłatach za energię rzędu 70%.

Pozostaje oczywiście odpowiedź na pytanie, czy przy tak znacznej skali inwestycji nie można było takiego rozwiązania zastosować na etapie projektowania? Z pewnością pozowliłoby to na obniżenie rachunków za prąd na przestrzeni całego minionego roku.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!