Uczniowie „Chrobrego” w Macedonii Północnej – Erasmus +

2021-10-09 19:35
Redakcja
2021-10-09 19:35

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach biorą udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w ramach europejskiego programu Erasmus +. Młodzież z czterech krajów – Macedonii Północnej, Bułgarii, Włoch oraz Polski – uczestniczy w pierwszej mobilności projektu „Wake up your school – become an active citizen!” w Kiczewie, w jednym z partnerskich krajów projektu – Macedonii Północnej. 

ZDJĘCIE 1 z 8

Projekt „Wake up your school – become an active citizen!” zakłada realizację działań w trzech obszarach: uczestnictwo w życiu demokratycznym, dziedzictwo kulturowe i sport. Wspólnie z kolegami z partnerskich szkół uczniowie „Chrobrego” wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach i spotkaniach. Uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach i dyskutowali na temat hierarchii potrzeb człowieka. Zastanawiali się, jakie miejsce w hierarchii potrzeb zajmuje potrzeba aktywności obywatelskiej. Młodzież uczestniczyła również w debacie „My role in the school – my role in the socjety”. Ożywiona dyskusja skupiała się na roli uczniów i samorządu uczniowskiego w podejmowaniu ważnych dla społeczności szkolnej decyzji.

Gospodarze mobilności zorganizowali dla partnerów z Polski, Bułgarii i Włoch wycieczkę do Ochrydy, miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO. Ochryda jest otoczona górami i leży nad przepięknym Jeziorem Ochrydzkim, najgłębszym  jeziorem na Bałkanach i najstarszym w Europie. Krajobraz Ochrydy wypełniają wielowiekowe cerkwie, prawdopodobnie właśnie tutaj powstała cyrylica. Młodzież zwiedziła najsłynniejsze zabytki: stare miasto, XIV-wieczną cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, ruiny twierdzy cara Samuela z przełomu X i XI wieku oraz cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku. Dzieje odwiedzanych obiektów przedstawiali uczniowie szkoły macedońskiej.

Najważniejszym punktem programu była wizyta w macedońskim parlamencie.  Młodzież spotkała się z  posłami do parlamentu Republiki Macedonii Północnej:  Bobi Mojsoskim i Moniką Zajkową z Partii Liberalno-Demokratycznej oraz Mają Moračanin – liderką partii Zielonych. Tematem spotkania były kwestie związane z aktywnością społeczną i polityczną młodych ludzi.

Udział uczniów w projekcie jest szansą zawiązania nowych przyjaźni, poznania innych kultur, rozwijania kompetencji interpersonalnych oraz ćwiczenia znajomości języka angielskiego. O tym, że tak jest przekonało się wielu uczniów szkoły, którzy wzięli udział w projektach międzynarodowych w poprzednich latach.

 

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

UNIA EUROPEJSKA

odpowiedz
09.10.2021 21:19

Co tu dużo mówić, gdyby nie Unia Europejska, bylibyśmy dzisiaj dalej od Ukrainy... Każdy korzysta, ale nie każdy widzi. Na Węgrzech program Erasmus nie jest już realizowany, to wielka strata dla młodzieży, dla ich wszechstronnego rozwoju... STAY TOGEHTER-STAY STRNG!

Natka

odpowiedz
10.10.2021 21:29

W czasie pandemii wyjazdy za granicę, szkoły w reżimie sanitarnym🙈

Kazik

odpowiedz
09.10.2021 20:04

Będą małe Macedończyki w Gryficach he he he