Uchwała "przedszkolna" pod lupą Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radny Krzysztof Sypień głosował we własnym interesie?

2022-11-10 11:54
Paweł Palica
2022-11-10 11:54

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wszczęła postępowanie w sprawie uznania nieważności przyjętej niedawno przez Radę Miejską w Goleniowie uchwały podnoszącej dotacje dla przedszkoli.

RIO zbada, czy radny Krzysztof Sypień (na zdjęciu) głosował we własnym interesie prawnym

Uchwała taka przyjęta została niedawno przy poparciu opozycyjnych wobec burmistrza Roberta Krupowicza radnych i wbrew jego woli. Teoretycznie więc do przedszkoli, które nie są prowadzone przez gminę Goleniów powinny więc trafiać wyższe niż obecnie dotacje, nie oznacza to jednak, że tak się stanie.

Do przewodniczącej Rady Miejskiej Krystyny Jaworskiej trafiło już bowiem pismo, z którego wynika, że Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności owej uchwały. Powodem do podjęcia takiej decyzji jest udział w głosowaniu radnego Krzysztofa Sypienia, co w opinii RIO mogło naruszyć ustawę o samorządzie gminnym. Mówiąc bardziej zrozumiale, mogło w tym przypadku dojść do tzw. konfliktu interesów, K. Sypień jest bowiem jednocześnie - tu wierny cytat - Prezesem Zarządu organu prowadzącego przedszkole niepubliczne oraz Dyrektorem przedszkola niepublicznego otrzymującego dotacje z budżetu gminy Goleniów, czego skutkiem jest posiadanie przez radnego interesu prawnego w podjęciu przedmiotowej uchwały. RIO zaznacza, że inną przesłanką do wszczęcia postępowania nadzorczego jest ustalenie wyższych kwot dotacji w sposób niezgodny z postanowieniami ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Więcej na temat ustaleń RIO wiadomo będzie pod koniec miesiąca.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Alojz

odpowiedz
10.11.2022 15:11

Pan radny chętnie sam przyznał, że świadomie głosuje we własnym interesie. "Przecież lobbing jest dozwolony..." - powiedział. Ale lobbing jest niedopuszczalny w wykonaniu członków organów stanowiących prawo, szczególnie, gdy mogą mieć z tego korzyść. :)

Marta

odpowiedz
10.11.2022 16:54

Po trupach do celu.

Igor

odpowiedz
10.11.2022 19:30

Szanowni Goleniowianie, zapamiętajcie tego radnego - jeśli będzie startował w kolejnych wyborach, to zapytajcie czy zapłacił już za śmieci i czy kaska z przedszkola się zgadza ? O jego kolegach i koleżankach (zwłaszcza o tej z błota), przy urnie zapomnijcie.

Krystyna

odpowiedz
12.11.2022 08:21

No cóż pan stopień taki prawy chyba się we wszystkim zagalopował

Maria

odpowiedz
12.11.2022 08:27

Tak jak w rządzie .aby do siebie