Trzydzieści lat minęło…

2023-09-03 8:00
Sylwester Wasiak
2023-09-03 8:00

Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA obchodzi w tym roku 30 urodziny. O szczegółach obchodów tego jubileuszu opowiedziała nam Ewa Łukaszewska, instruktor i choreograf zespołu Ina.

Foto: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina

Zespół został założony w marcu 1993 roku przez aktualnego kierownika- Zbigniewa Łukaszewskiego przy wsparciu jego żony, Małgorzaty i przez te wszystkie lata przewinęło się przez niego pewnie ponad 1000 mieszkańców Gminy Goleniów. Zespół zdobył tytuł Zespołu Reprezentacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W początkowym etapie miał być to zespół dziecięcy, ale dzieci nie chciały odchodzić z Iny- w ten sposób zaczęła się rozrastać. Przez lata funkcjonowania INA powiększała swój repertuar, w którym można też zobaczyć choreografie stworzone dla nieistniejącego zespołu "Siermięgi" ze Szczecina. W związku z tym, że kierownictwo poznało się, zasilając pierwszy skład taneczny "Siermięg", "Ina" tanecznie podtrzymuje pamięć o tym zespole.

- Dla członków zespołu Ina to nie tylko dodatkowe zajęcie, ale często pasja i styl życia, często muszą podporządkować plany całej rodziny, aby dotrzeć na koncerty i zajęcia. Poprzez zespół członkowie Iny zawiązują trwałe przyjaźnie, rozwijają swoje talenty, dzieci otwierają się w bezpiecznym środowisku, uczą komunikacji i dyscypliny. Dla nas, jako kadry zespołu, jest to dowód na to, że warto poświęcać czas, energię, emocje i ciągle dążyć do lepszej jakości nie tylko organizacyjnej, ale i artystycznej – mówi Ewa Łukaszewska, instruktor tańca i choreograf w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej Ina.

W związku z przypadającym w tym roku 30-leciem zespołu zorganizowany zostanie uroczysty koncert, w którego trakcie wystąpią wszyscy aktualni członkowie zespołu i grupa złożona z byłych tancerzy zespołowych. Występom będzie towarzyszyła międzypokoleniowa kapela, w której gościnnie zagrają również byli muzycy zespołu.

O tym, jak będzie wyglądał ten jubileusz, opowiada nam Ewa Łukaszewska.

- 17 września zapraszamy wszystkich Państwa na uroczystą Mszę Świętą w kościele pw. św. Katarzyny na godzinę 10:30 w oprawie muzycznej zespołu. Wszyscy członkowie zespołu będą w niej uczestniczyć w strojach, a po mszy zatańczymy wspólnie najstarszy i najbardziej uroczysty taniec narodowy- Poloneza. 21. i 22. września o godz. 18:00 w RAMPA KULTURA odbędą się koncerty jubileuszowe "Fascynacje Folklorem". Piątkowy koncert zakończy się częścią oficjalną. W koncercie wystąpią wszystkie aktualne grupy zespołu- Mała Ina, dziecięca, młodsza młodzieżowa, młodzieżowa i dorosła oraz grupa złożona z byłych tancerzy zespołu. Występom będzie towarzyszyła międzypokoleniowa kapela, w której gościnnie zagrają również byli muzycy zespołu. Program koncertu obejmuje tylko część dorobku artystycznego zespołu, ale nie sposób ująć w jedynym wydarzeniu tyle projektów i programów artystycznych, ile INA zrealizowała w ciągu swojego istnienia. Zatem w ramach koncertu będą mieli Państwo okazję ujrzeć symbiozę wielu układów tanecznych tańczonych przez różne pokolenia, co da obraz różnorodności i jedności, jaką stanowi zespół. Dla mnie Jubileusz to bardzo osobiste przeżycie. "Ina" została założona parę miesięcy przed moimi narodzinami przez moich rodziców. Teraz pracuję w niej od 10 lat, a była obecna w moim życiu, od kiedy pamiętam. Taniec przynosi życiu radość sam w sobie, a tradycja- poczucie głębszego sensu. Cieszę się, że z każdym rokiem Ina się rozwija i coraz więcej rodziców uznaje naszą formę zajęć za bardzo wartościową dla dzieci i młodzieży. W tym roku również prowadzimy nabór- tym razem w formie otwartej do końca września. Zapraszamy do kontaktu pod numerem 795 097 676 – informuje Ewa Łukaszewska.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!