Terytorialsi werbują do batalionu w Trzebiatowie

2021-04-07 17:17
Redakcja
2021-04-07 17:17

Powstaje drugi batalion lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka o numerze 142 zajmie kompleks koszarowy w Trzebiatowie. Nabór właśnie ruszył.

ZDJĘCIE 1 z 4

To kolejny etap w rozwoju zachodniopomorskiej brygady WOT. W pierwszej połowie 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało utworzenie 142 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul. Zagórskiej w Trzebiatowie.

Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 blp jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno.

W koszarach przy ul. Zagórskiej stacjonować będzie docelowo kilkuset żołnierzy terytorialnych. Oczywiście, w dużej mierze zależeć to będzie od skuteczności akcji rekrutacyjnej. - Sądząc jednak po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym - ocenia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku, jak i życiu cywilnym - dodaje.

Dowództwo 14 ZBOT zwraca także uwagę na szkolenia „przeciwdesantowe” w pasie nadmorskim, które realizowała będzie cała zachodniopomorska brygada a w szczególności 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Szkolenia te dadzą temu pododdziałowi szczególną specjalizację. - Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża - wyjaśnia ppłk Radwan. - W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie.

Dla chętnych do służby w WOT powstanie batalionu w Trzebiatowie ma także znaczenie praktyczne. Szkolić będą się teraz blisko swojego miejsca zamieszkania.

Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański akcentuje korzyści z powstania 142 blp płynące dla miasta i regionu, szczególnie w kontekście możliwości podejmowania szeroko rozumianych działań antykryzysowych. Dla burmistrza ważny jest również edukacyjny walor działania Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Jako włodarz miasta jestem szczęśliwy, że powstaje jednostka, która nie tylko będzie dbała o bezpieczeństwo miasta i regionu, ale jej obecność będzie napędzała także koniunkturę na rynku pracy i w efekcie przyczyni się do rozwoju Trzebiatowa - mówi burmistrz Józef Domański. - Zdążyłem się już spotkać z dowódcą 14 ZBOT i widzę, jak profesjonalnie podchodzi on do organizacji tego przedsięwzięcia. My ze swej strony podjęliśmy już działania promocyjne zachęcające do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku. W Szczecinie-Podjuchach mieści się jej dowództwo, sztab oraz kompanie dowodzenia, logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną 2020 roku powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty oznaczony numerem 141 w Choszcznie. Kolejny batalion powstaje właśnie w Trzebiatowie a docelowo, trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu. Brygada liczy dziś ponad 600 żołnierzy - ochotników.

Żołnierzem - terytorialsem może zostać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia i jest niekarany. Służba w formacji WOT pozwala na godzenie nauki czy pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu. Dzięki atrakcyjnym szkoleniom ma szansę zdobycia dodatkowych uprawnień i kompetencji, zawodowych czy edukacyjnych, np. językowych. Żołnierze 14 ZBOT są przygotowywani do wspierania lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, oprócz tego, że wspierają walkę z pandemią, szkolą się we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czy policją.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

08.04.2021 07:46

Cuś a może coś drgnęło - na skutki trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Weteran

odpowiedz
08.04.2021 10:50

Witamy w Czeczenii

wot

odpowiedz
08.04.2021 11:44

Przynieś , podaj, pozamiataj.

08.04.2021 19:46

PiS za dużo sobie pozwala, kłamią jak z nut!

AN

08.04.2021 19:46

Jesteś typowy,wzorcowy debil.

Reigawzs

odpowiedz
08.04.2021 12:11

Wiadomo coś kiedy maja się odbyć kwalifikacje?

Małgorzata

odpowiedz
08.04.2021 13:29

Wielkie brawa i podziękowania dla Pana Posła Michała Jacha , który walczył o WOT w Trzebiatowie przez kilka ostatnich lat. Nie trzeba wyjaśniać jak wielka to szansa dla rozwoju miasta gminy !!!

Dobre słowa

08.04.2021 13:29

Padlo wiele przykrych słów z wybijaniem szyby wlącznie. Codziennie widzimy jak JW powoli zmienia swoje oblicze. Ludzie spokojnie pracują a rodziny w tak trudnym czasie mają zapewniony byt. Zadać trzeba pytanie co zrobili dla tego miasta pozostali posłowie oprocz sensacyjnych konferencji Panu Poslowi Michałowi Jachowi nalezą się nie tylko słowa podziękowania ale trudne słowo przepraszam. .

Ile

odpowiedz
07.04.2021 23:16

Ile zarabiają miesięcznie?