Tereny zielone w Trzebiatowie wymagają poprawy?

2022-11-24 15:30
Karol Szumny
2022-11-24 15:30

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie Komisja Gospodarki Komunalnej Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska przedstawiła swoje stanowisko na temat terenów zielonych. W raporcie Komisji zawarto ocenę obecnego stanu, organizację, koszty utrzymania oraz perspektywy na przyszłość.

ZDJĘCIE 1 z 10

W skład Komisji Gospodarki Komunalnej Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska wchodzą radni: Alina Rachańska – przewodnicząca oraz członkowie: Piotr Dąbrowski, Danuta Sudaj, Małgorzata Wysoczańska oraz Zofia Minko.

Na posiedzeniu Komisji poruszono temat Parku Miejskiego w Trzebiatowie i stopniowego przywracania jego pierwotnego kształtu i przeznaczenia. Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej mogliśmy zapoznać się ze sprawozdaniem Komisji na ten temat.

„Niestety Park Miejski z roku na rok popada w coraz większe zaniedbanie, ścieżki są źle utrzymane, brak środków na poprawę otoczenia stawu – bardzo grząski grunt, brak kładki na kanale melioracyjnym uniemożliwia przejście dookoła stawu. Jednocześnie częstotliwość koszenia jest zbyt mała co powoduje wrażenie zaniedbanego terenu. Brak również właściwej infrastruktury parkowej typu ławki, kosze” – stwierdziła Komisja Gospodarki Komunalnej Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Komisja dodała, że przez prowadzone prace związane z budową obwodnicy uległa zniszczeniu część alei parkowych w tzw. drugiej części parku. Ponadto, w tej części parku trwają też prace nad budową fragmentu ścieżki rowerowej. „Daje to nadzieję na częściowe odtworzenie pierwotnej, rekreacyjnej funkcji parku poprzez poprawienie terenu przy stawie oraz budowę terenu rekreacyjnego w jego otoczeniu” – czytamy w sprawozdaniu.

Dyrektor ZDGiGK Jacek Domański, obecny w czasie obradowania Komisji, zwrócił uwagę na problem bobrów wyrządzających szkody w drzewostanie parku oraz budujących zapory na kanałach melioracyjnych, co przekłada się na powtórne zniszczenia.

We wnioskach Komisja Gospodarki Komunalnej Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska podała, że należy przeznaczyć większe środki finansowe na poprawę substancji parku, a także na bieżąco utrzymywać tereny parkowe poprzez zwiększenie częstotliwości koszenia trawy.

Po przedstawieniu sprawozdania Komisji rozpoczęła się dyskusja radnych. Głos zabrał również burmistrz Trzebiatowa – Józef Domański.

- Projekt na park mamy już od 2009 roku, musimy go tylko poprawić i to robimy w tej chwili. Przygotowujemy się do tego i jeśli będą środki unijne, to będziemy to robili. Jeżeli chodzi o prace w parku, to wykonujemy obecnie ścieżkę rowerową. Przy okazji chcemy wyrównać ten teren i przygotować to miejsce, gdzie znajduje się staw. Chcemy tam postawić ławki, kosze i tak dalej. Resztę natomiast będziemy robili, jak uzyskamy dofinansowanie – powiedział Józef Domański. Jak dodał, nie wiadomo jeszcze, jakie będą tego koszty. Wszystko będzie również uzależnione od przyszłorocznego budżetu gminy.

Komentarze (13)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Empatyczny 🤣🤣🤣

odpowiedz
24.11.2022 15:42

Pitu pitu Józek. Od 2009 r gówno zrobiliście i gówno zrobicie. Tak samo jak z dziurą koło kościoła.

24.11.2022 15:45

Ach, te bobry... Sympatyczne zwierzątka a takie niegrzeczne...

24.11.2022 16:05

Od 2009 minęło parę lat, bobry wzięły sprawy w swoje łapki i ratują środowisko. Straciły zaufanie do władz. Władze nie wiedzą jakie będą koszty, 11lat liczenia i co zero koncepcji. Najlepiej sprzedać , wziąć kasę i czekać. A może REFERENDUM!

MELON

odpowiedz
24.11.2022 17:00

Śmiech pusty mnie ogarnia, jak słyszę jako wytłumaczenie zwykłego nieróbstwa, braku pomyślunku i tumiwisizmu zaczarowane zdanie z ust burmistrza : "będziemy robili jak uzyskamy dofinansowanie" . Od 2009r.??? A jak nie będzie takiego programu unijnego czy rządowego, żeby uzyskać dofinansowanie, to co? Do końca świata i jeden dzień dłużej będziecie się ograniczać do niechlujnego koszenia trawy, a w całym parku pozostanie tam taki bajzel jak jest obecnie? Do tego nie trzeba dofinansowania tylko użycia mózgu.

Park

24.11.2022 17:00

Tylko płakać i nic więcej. Nic w tym Trzebiatowie już nie ma.Nie ma gdzie wyjść na spacer.Jak to jest ze wydaje się z budżetu ponad 900 tys. na ścieżkę kompletnie bezmyślnie.A gdzie byli wlodarze i radni gdy budowano obwodnicę. Śmieszne wypociny tej gminnej komisji, która jak zwykle nic nowego nie wnosi. W programie gminnym zapisano 2 mln na rewitalizacje parku i nawet Stowarzyszenie, które niby objęło patronatem park i co ? Nie wykonano inwentaryzacji drzewostanu, nie wpisów pomników przyrody itp. Sadzenie mizernych drzewek. Wstyd że prace porządkowe wykonują bobry a nie odpowiedziali za stan parku. Dalej Będą ginac pojedyncze buki i nikt nic nie będzie wiedział.

Jacek

24.11.2022 17:00

A co z pieniędzmi za sprzedane działki w Mrzeżynie? Może wreszcie jakies rozliczenie ktoś przedstawi? Radni do roboty! Może znajda się pieniądze na tereny zielone w Trzebiatowie

PANKRACY

odpowiedz
24.11.2022 16:18

Dobrze , że jest na kogo zrzucić odpowiedzialność , wszystkiemu winne bobry. Kilkadziesiąt lat olewania problemu przez wszystkich włodarzy .Chciałbym się dowiedzieć czy kiedyś była przeprowadzona w parku inwentaryzacja drzewostanu ? Czy przeprowadza się tam wycinki sanitarne , bo według mnie , nic z tych rzeczy ,Żołnierze PRL-u , na drzewach . pozostawili po sobie pamiątki , na wskutek tego drzewa chorują. Trudna sytuacja z opałem sprawi , że z parku zostaną wycięte zdrowe drzewa.Zielone płuca Trzebiatowa , tylko na papierze

Elwira

24.11.2022 16:18

Nie narzekajcie ,sama widziałam jak były radny biega po tym pobojowisku i pewnie jest zadowolony

Edmund

odpowiedz
24.11.2022 16:13

Bobry odtwarzaja retencja która człowiek zniszczyl. Kształtują bioróżnorodność. Woda jest potrzebna a drzewa przed bobrami chroni się metalowa siatka, a nie nic się nie robi i widzi w bobryach szkodnika.

25.11.2022 09:52

W konkursie na najbrzydszy park pierwsze miejsce, więc wygrana jest, co się czepiacie.

Dermus

odpowiedz
25.11.2022 12:53

Jeśli w artykule jest znak zapytania , to znaczy , że ktoś ma wątpliwości

wizytówka gminy

odpowiedz
25.11.2022 17:00

dbałość o zieleń , to od wielu lat dramat zasadzonych krzaków iglastych (świderków) miedzy jezdnią a chodnikiem przy II pułku ułanów. co podrosną latem to zima solanka je dobija. Tak się marnuje publiczne pieniądze. Jest ich coraz mieni, może należałoby je przesadzić do parku. To byłby dla nich ratunek, Tak dba o zieleń gmina .

V

25.11.2022 17:00

Wycinają wszystko a nie to co trzeba wyciąć. Z pokolenia na pokolenie siedialy komuchy, teraz siedzą w urzędach ich dzieci. Nic się nie może zmienić