Temat znęcania się nad mieszkańcami DPS. Co ustaliła prokuratura?

2022-05-12 20:26
Karol Szumny
2022-05-12 20:26

„Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, stwierdzić należy, że brak jest podstaw do kontynuowania śledztwa w tej sprawie i przyjęcia, aby dochodziło do zdarzeń odpowiadających znamionom przestępstwa znęcania się lub pozbawienia wolności” – czytamy w uzasadnieniu Prokuratury Rejonowej w Gryficach.

Do wielu incydentów miało dojść w sierpniu ubiegłego roku w Domu Pomocy Społecznej w Gryficach.

Zdaniem niektórych pracowników część personelu miała znęcać się nad podopiecznymi. Padały wówczas oskarżenia o przemoc, wulgarne wyzwiska, szarpanie i brak należytej opieki. W placówce miało również dochodzić do mobbingu.

Czytaj: Koszmarne sceny w gryfickim DPS? Sprawę bada prokuratura

Śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Gryficach. Postępowanie zostało jednak umorzone. Do uzasadnienia decyzji prokuratury dotarł portal egryfice.pl.

„Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, stwierdzić należy, że brak jest podstaw do kontynuowania śledztwa w tej sprawie i przyjęcia, aby dochodziło do zdarzeń odpowiadających znamionom przestępstwa znęcania się lub pozbawienia wolności. Z zeznań złożonych przez Monikę S., Jadwigę G., Ewę P. wynika, że miało dochodzić do niewłaściwego zachowania się niektórych opiekunów wskazanych przez tych świadków wobec kilku pensjonariuszy.”

„Nie można oprzeć się wrażeniu, że istnieje niespójność pomiędzy treścią zeznań złożonych przez Monikę S., Jadwigę G. i Ewę P. w toku tego postępowania, a ich zachowaniem, a raczej brakiem reakcji na zachowania innych pracowników, którzy w ich obecności mieli dopuszczać się bezprawnych zachowań.”

„W tym zakresie prokurator nie dał wiary zeznaniom Moniki S., Jadwigi G. i Ewy P., albowiem nie zareagowały one bezpośrednio po ujawnieniu bezprawnych zachowań i nie udzieliły jakiejkolwiek pomocy. Jest to sprzeczne z zasadami logicznego rozumowania mając na względzie między innymi charakter pracy tych osób, odpowiedzialnych za zdrowie i życie mieszkańców DPS oraz godne przebywanie w tej placówce. Zeznania tych osób w postępowaniu przygotowawczym nie można uznać jako szczerych, spontanicznych, konkretnych, a raczej jako wyrachowane.”

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Xxx

odpowiedz
12.05.2022 20:47

Tak jak było do pomyślenia że wszystko zostało zamiecione po dywaniki ale karma powraca podwójne

Kurna

odpowiedz
12.05.2022 21:31

Jak to rączka rączkę myje.

Były gryficzanin

odpowiedz
13.05.2022 14:15

Najpierw to niech się zajmą prokuraturą w tym mieście bo tam dopiero jest burdel

Zorro j

13.05.2022 14:15

Jest wspaniale....czemu się czepiasz?

12.05.2022 20:57

Nie reagowały , bo pracowały w tym zakładzie , takie to dziwne i nie z tej ziemi ? Prokuratura nie zna podobnych przypadków ?

Jan Serce

odpowiedz
13.05.2022 07:21

Ośmiornica Gryficka 😊Nic nie było tak jak z wyborami itd a pani dyrektor dalej będzie i dalej będzie wygrywać wybory na radną, tylko czekać trzeba na kolejna aferę bo z tego nasze miasto słynie 👍

Precz z KASTĄ

13.05.2022 07:21

Niestety KASTA rządzi się swoimi prawami. Próżno szukać sprawiedliwości. Na codzień mamy możliwość zobaczenia sprawiedliwe wyroki za popełnione przestępstwa, ot chociażby ostatnio Beata Kozidrak, Piotr Kraśko. Niestety nie zrobiono porządku z KASTĄ i jest to co było. Wyroki i to niejednokrotnie surowe są tylko dla zwykłych obywateli. Każdy kto wspiera i demonstruje w obronie "wolnych Sądów" w dodatku ze znakiem błyskawicy, może czuć się spokojny i bezpieczny, żadnemu z nich KASTA krzywdy nie zrobi.

Kris

odpowiedz
13.05.2022 10:44

DPS Gryfjce i sprawę prowadzi Prokuratura z Gryfic. To normne ze sprawy nie ma.

13.05.2022 09:05

To jakaś kpina!!!!!! Tak działają sądy i prokuratura!!! wszędzie można znaleźć sprawiedliwość, tylko nie tam!!!

Marlena

odpowiedz
13.05.2022 09:22

Argument z ...nie powiem czego... Mało kto ma odwagę reagować od razu i bezpośrednio konfrontować się ze sprawcą. Można też brak reakcji wytłumaczyć zaskoczeniem. Szkoda gadać. A pacjentów przesłuchano?

Wstyd

odpowiedz
12.05.2022 22:34

Ludzie!!! Trzymajcie mnie!!! Kto składał zeznania? Znam je i jestem w szoku, po prostu wstyd.

Jolka

12.05.2022 22:34

Ale inni świadkowie też potwierdzali te zeznania to wiarygodni ludzie p.dyrektor są tylko?czy wszyscy co przeciw to kłamią tak to trzeba rozumieć?

Kasnka

12.05.2022 22:34

Zeznania to chyba składało więcej osób tylko po co jak i tak widocznie im nie uwierzono

Kobiety żenada roku łóżcie odwołanie

odpowiedz
13.05.2022 13:11

Sprawa zamieciona pod dywan jak w liceum afera. Przypadek? Ten sam prokurator? Nie sadzę. Pomijam brak żenujący psychiki osoby zastraszonej która po czasie nieraz odważy się mówić, jakie więc klamstwa i niespójność? Ilez ludzi jest zastraszanych bo straci prace? Czy ten prokurator, prawdopodobnie, może f. myśli w ogóle? Złóżcie apelacje, oni się klepią po plecach i decyzje zapadaja już wcześniej