Teatr Krzyk na międzynarodowym festiwalu we Włoszech

2023-09-07 15:34
Sylwester Wasiak
2023-09-07 15:34

Od ponad tygodnia maszewski Teatr Krzyk przebywa na południu Włoch w Oliveto Citra w regionie Campania, w prowincji Salerno.

Krzyk został zaproszony do Włoch, jako laureat Grand Prix, które zdobył na tym festiwalu rok wcześniej. Teatr Krzyk pokazał na Festiwalu "HEJ, TY" w reżyserii Anny Giniewskiej i Marka Kościółka. W spektaklu grają studentki Akademii Sztuki w Szczecinie Nikola Palej oraz Aleksandra Czubińska.
Marek Kościółek przeprowadził również autorskie warsztaty z uczestnikami Festiwalu i wziął udział razem z Nikolą Palej w panelu dyskusyjnym w centrum miasteczka. Dyskutowano m.in. o XX letniej pracy w Teatrze Krzyk. Marek i Nikola podzielili się również tym, jak wygląda obecna przestrzeń kulturalna w naszym regionie i jak finansowana jest kultura i organizacje pozarządowe. Ale najważniejsza była rozmowa o tatrze, inspiracjach i autorskiej metodzie pracy.
Teatr Krzyk nawiązał również wstępne porozumienie o współpracy z południowo-koreańskim teatrem Beoksugol di Tongyeong, który gościł na festiwalu, a który został założony w Seulu w roku 1981.
Poza Festiwalem "Krzyk" bierze udział we Włoszech także w Międzynarodowym projekcie teatralnym razem z ekipami z Włoch, Litwy, Łotwy i Rumunii. Marek Kościółek i Marcin Pławski (obaj z Teatru Krzyk) przygotowują z jedną grupą pokaz warsztatowy, który zostanie pokazany w najbliższy piątek w ruinach zamku na wzgórzu miasteczka.
Projekt jest realizowany z programu Erasmus+ na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży.

- Warto podkreślić, że Teatr Krzyk, mimo, że jest wizytówką Maszewa i promuje gminę na arenie Międzynarodowej, nie otrzymuje od kilku lat żadnego wsparcia od Gminy Maszewo. Dlatego m.in. "Krzyk" zrezygnował z organizacji dwóch Festiwali, które realizował w Maszewie przez lata. Wiele wsparcia otrzymuje za to od marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – przypominają członkowie Teatru Krzyk.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!