Sprawdzają, czy mieszkańcy prawidłowo segregują

2020-11-05 18:26
Katarzyna Adamiak
2020-11-05 18:26

Pracownicy firmy wywozowej sprawdzają, czy płocianie przestrzegają zasad segregacji. Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości, w pierwszej kolejności będzie upomnienie. Kolejnym razem wysoka kara.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadziła obowiązkową segregację odpadów, samorządy są zobowiązane do kontrolowania selektywnej zbiórki.

Pierwsze takie kontrole w ostatnich tygodniach odbyły się w Płotach. Na początek skontrolowano nieruchomości w mieście. Ich efektem jest kilkadziesiąt stwierdzonych nieprawidłowości.

- Wyrywkową kontrolę sposobu segregowania śmieci przeprowadzili pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który na terenie naszej gminy odbiera odpady. Tam, gdzie stwierdzono nieprawidłowości, zostały zrobione zdjęcia i sporządzone protokoły. W dalszej kolejności mieszkańcy dostaną informacje, o tym jakie nieprawidłowości u nich stwierdzonoprzekazuje burmistrz Płotów Radosław Mackiewicz.

Jak zaznacza gospodarz gminy, na początek mieszkańcy, u których kontrola wykazała nieodpowiednie segregowanie odpadów, nie będą karani. W pierwszej kolejności otrzymają oni upomnienie. Jeśli jednak sytuacja się powtórzy, zostaną wobec nich wyciągnięte konsekwencje prawne w postaci kary finansowej. Jej wysokość to obecnie dwukrotna normalnie obowiązująca stawka. Od nowego roku będzie to już jej czterokrotność.

Oprócz wyrywkowych kontroli nieruchomości, gmina planuje także walczyć z tymi, którzy wyrzucają śmieci na dzikich wysypiskach. Pomóc w tym mają zakupione przez samorząd płotowski, fotopułapki.

Dużym problemem są też tzw. gniazda na śmieci, które jak zapowiada włodarz gminy, sukcesywnie będą usuwane. – Te pojemniki przeznaczone wyłącznie do segregacji śmieci, ale tak nie jest. Trafia do nich wszystko, notorycznie podrzucane są odpady, które nie powinny się tam znaleźć, a my nie jesteśmy w stanie tego kontrolować, więc osoby, które to robią, czują się bezkarnetłumaczy Radosław Mackiewicz dodając, że w pierwszej kolejności zlikwidowane zostaną pojemniki w tych miejscach, w których występuje największy problem. Całość ma zostać usunięta w okresie kilku miesięcy.

Likwidacja tzw. gniazd sprawi, że osoby, które teraz korzystają z tych pojemników, a będą musiały nauczyć się pakować plastik, szkło, papier czy opakowania suche do worków, które odbierze z ich posesji śmieciarka.

Komentarze (8)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Oneto

odpowiedz
05.11.2020 20:14

Weź mi Mackiewicz daj na te śmietniki 500zł! Chcesz walki z inteligencją? Nie każdy ma zryty łeb człowieku...

WP.

odpowiedz
06.11.2020 16:54

Odpowiednie pojemniki załatwiły by sprawę segregacji worki to nie porozumienie nie ma na nie miejsca, walają się kleją po deszczu, lisy je rozwalają i inne zwierzaki. W chwili gdy śmieci będą tak drogie zacznie się problem gorszy śmieci będą ładowały na łąkach w lasach. Wystarczy iść na spacer w pola rowy już są pełne,

05.11.2020 19:41

podstawili odpowiednie pojemniki na odpowiednie śmieci ?

Janek

05.11.2020 19:41

Po co śmietniki? Są przecież worki przeznaczone do odpowiednich frakcji... Więc w czym problem?

Romek

05.11.2020 19:41

Oczywiście że nie podstawili i zeby segrgować swoje smieci, musze przejechać od pól do 3km zeby je wyrzucić zgodnie z prawem. Jenak zadne prawo ani przepis, nie obligują państwa do zwrotu pieniędzy dla mnie z tytułu wywożenia tj. transportu tych śmieci własnym środkiem transportu a ze moje auto to nie smieciarka to w dupie już teraz mam te ich przepisy. Nie mam obowiązku ich wywozić! Mogę iść z tym do sądu i wygram sprawę bez problemu.

Odbior

05.11.2020 19:41

Przeciez masz odbior smieci z posesji a worki daje gmina. Wymyslacie byle tylko narzekac. Pokaz mi swoje smieci a powiem ci kim jestes....

Do Janków itp.

05.11.2020 19:41

Nie każdy ma posesję z działeczką i przygotowanym miejscem na śmieci... są też kamienice i pojedyńcze stare budynki. Po za tym worki od kilku rodzin i psy to chyba jest coś, czego panowie nie potrafią swoimi małymi móżdżkami ogarnąć. Dlatego mowa jest o śmietnikach a nie o pieprzonych workach. Kapejszyn czy dalej jeszcze jakieś proste sprawy trzeba wam wyjaśniać? Panowie z PO...

Majka

odpowiedz
09.11.2020 10:01

Każą cegregować a i tak do jednego samochodu władują .parodie....