Skwer z mnichem oficjalnie otwarty!

2022-10-01 18:34
Karol Szumny
2022-10-01 18:34

Skwer z mnichem w Białobokach (gmina Trzebiatów) oficjalnie zaprezentowany! Dzisiaj o godzinie 15:00 mieszkańcy spotkali się na otwarciu. Przedstawiciele gminy, sołectwa oraz stowarzyszenia „Nasze Miejsce” wspólnie przecięli wstęgę.

ZDJĘCIE 1 z 5

W Białobokach został dziś oficjalnie zaprezentowany skwer z mnichem. Miejsce to ma na celu upamiętnienie dawnego klasztoru norbertanów, gdyż jak podają dokumenty źródłowe, to właśnie na terenie Białoboków Kazimierz I założył w XII wieku klasztor.

Czytaj: Ocalić przed zapomnieniem. Powstanie miejsce upamiętniające dawny klasztor

Nowo powstały skwer składa się z ozdobnych nasadzeń, postaci tajemniczego mnicha, studni, drewnianej ławki oraz ozdobnych kamyczków. Obok są również drogowskazy, a także tablica z historią tych terenów. Wkrótce powstanie również tablica z legendą.

Cała instalacja powstawała ponad miesiąc. Jeszcze w czasie realizacji pojawiły się głosy, że znajdujący się tam plac zabaw zostanie całkowicie usunięty. Przypuszcza się, że to spowodowało bunt wśród niektórych mieszkańców, co przełożyło się później na uszkodzenia mnicha. Całość na szczęście szybko naprawiono, a krążące mity o zniknięciu placu zabaw obalono.

Czytaj: „Mnie się podoba, tylko dzieci szkoda…”. Zniszczony posąg jako odwet za plac zabaw?

Dziś, mimo pochmurnej pogody, wszyscy mogli zobaczyć efekt wspólnej pracy Stowarzyszenia „Nasze Miejsce”, sołtys Białoboków, a także wielu innych osób, które miały swój wkład w powstanie tej wyjątkowej instalacji.

- W tamtym roku, ustalając budżet sołecki, chcieliśmy zagospodarować ten teren. Krzysztof Wasilewski ze stowarzyszenia „Nasze Miejsce” przedstawił mi swój pomysł, więc zdecydowaliśmy się przeznaczyć pieniądze właśnie na to – tłumaczy Eugenia Dawidowicz – sołtys Białoboków.

- Bardzo mi się podoba to miejsce. Chcieliśmy upamiętnić ten zakon. Niektórzy obawiali się o plac zabaw, ale ten został przeniesiony na dół. Skwer będzie na pewno miłym i ciepłym zakątkiem, zwłaszcza dla turystów – podkreśla.

Eugenia Dawidowicz otrzymała również list gratulacyjny od władz Gminy Trzebiatów. „Z okazji oficjalnego otwarcia skweru Mnicha w Białobokach pragniemy złożyć na ręce Pani Sołtys Sołectwa Białoboki najszczersze gratulacje i wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego niezwykłego miejsca” – czytamy w liście.

Oby Mnich z Białoboków na dobre wpisał się w historię całej gminy Trzebiatów, bo to przecież od mnichów wszystko się tutaj zaczęło…

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

01.10.2022 20:11

Tworzenie miejsc ciekawych ma sens. Czymś turystę trzeba przyciągnąć. Brawo dla pomysłodawców i wykonawców.

Brodaty

01.10.2022 20:11

A gdzie przyjeżdżający zbiorowym transportem turysta ma zaparkować ? gdzie są oznaczone parkingi dla autobusów ? Czasy kiedy się podróżowało Autosanem dawno minęły , ale w naszym ratuszu nikt tego nie zauważył . Stawiają przedwyborcze pomniki sami sobie , turysta jest tu tylko w tle

Lisica

odpowiedz
01.10.2022 18:42

O mniszkach nic a nic , a przecież jakoś to się rozmnożyło

Gryficzanin

odpowiedz
05.04.2023 23:23

Fajne. Czemu w Gryficach takich rzeczy nie ma? Jest to przecież stolica powiatu...

02.10.2022 18:16

Panu redaktorowi sprawcy tego pochwalnego artykuliku chciał bym zwrócić uwagę na to, że w jego pracy jest coś takiego jak etyka dziennikarska i staranność. Która to zobowiazuje go w swojej pracy do bycia obiektywnym i pisania prawdy. Plac zabaw został rozebrany a zabawki dla dzieci zostały usunięte a nie przeniesione. Po prostu ich nie ma i nie wiadomo kiedy się pojawią. Posłużył się pan również manipulacją sugerując , że to może mieszkańcy uszkodzili postać mnich. Najzwyczajniej brak Panu profesjonalizmu. Niech się Pan trochę ogarnie.

Roman Jablonski

odpowiedz
03.10.2022 11:31

Na stronie UMiG Trzebiatow nic a nic nie było o MNISZKU ,czyli mam rozumieć Eugenio że "imprezka" była dla "swoich"WSTYD !!!

Garbuś

odpowiedz
02.10.2022 19:59

Kolejne pieniądze w błoto! PSEUDOStowarzyszenie Mieszkańców imbecyli.

Arek

odpowiedz
01.10.2022 23:09

Głupoty ciąg dalszy ,słonie, malutki i mnichy bajki z mchu i paproci .🤣

alko rodzina

odpowiedz
02.10.2022 10:47

o czy to ta słynna alkoholiczka dożynkowa ?? a ten mnich to ten sam co zmenelony wychodzi z Trzebiatowskiego "speluno" tuż tuż koło domu? w rodzinie nic nie zginie !!

do alko...

02.10.2022 10:47

podpisz się imieniemi nazwiskiem, jak takiś mądry

Do alko..

02.10.2022 10:47

podpisz się z imienia i nazwiska jak takie mądry

Do alko

02.10.2022 10:47

Takie pomowienia sa karalne.Ja.pracuje 30 lat i place podatki.Trzeba przyjsc i zobaczyc a potem wydawac opinie.Prosze. sie ujawnic a nie pisac anonimowo i obrazac ludzi Wiecej odwagi i honoru Wlascicielka menelowni!!!!!!!