Skontrolowali kebaby. Wyniki nie zachęcają do konsumpcji

2023-07-26 11:06
Karol Szumny
2023-07-26 11:06

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała kebaby. Aż w 81,7 procent miejsc wykazano nieprawidłowości. Bywało na przykład, że jagnięcinę zastępował... kurczak.

zdjęcie ilustracyjne // pixabay

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawiła kilka dni temu wyniki kontroli jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu przeprowadzonej w I kwartale 2023 roku.

Niestety, nieprawidłowości stwierdzono w 89 ze 109 kontrolowanych podmiotów, co przekłada się na uchybienia w 81,7 proc. badanych miejsc. Ponadto w wielu kebabach okazywało się, że mięso jest zupełnie inne, niż deklarowano.

„Nieprawidłowości stwierdzono w 53 partiach (54,1 proc. skontrolowanych). Dotyczyły one m.in.: braku w oferowanym daniu zadeklarowanego gatunku mięsa (np. baraniny) albo obecności w daniu niedeklarowanego surowca mięsnego (np. kurczaka w daniu z zadeklarowaną wołowiną)” – informuje IJHARS.

„Zamiast deklarowanego w menu „kebabu jagnięcina” w rzeczywistości serwowano wyrób wołowo-drobiowy lub zastępowano ser Feta serem sałatkowym” – dodano.

Wykazano też nieprawidłowe nazwy dania –  m.in. poprzez brak wskazania gatunku mięsa w nazwie dania (np. kebab box – samo mięso) lub też podanie w nazwie dania innego surowca niż faktycznie został użyty do jego produkcji; brak wykazu składników – w tym m.in. substancji alergennych; nieprawidłowo podany wykaz składników –  sytuacja, w której m.in. nie wyszczególniono w wykazie wszystkich składników użytych do produkcji dania czy pominięto komponenty składników złożonych oraz występujących w nich substancji alergennych; oraz umieszczanie wykazu składników z uwzględnieniem informacji o alergenach w miejscu, które nie było bezpośrednio dostępne dla konsumentów.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami inspektorzy IJHARS wydali m.in.: 48 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 63,2 tys. zł, w tym 39 decyzji za wprowadzanie do obrotu wyrobów zafałszowanych (na kwotę 58,6 tys. zł).

Była to pierwsza kontrola w zakresie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabu w obiektach gastronomicznych przeprowadzona przez IJHARS. Inspekcja zapowiada dalsze kontrole w celu ochrony praw i interesów konsumenta.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!