Rynek pracy w zachodniopomorskim – gdzie szukać ofert pracy?

2021-11-16 11:00
Redakcja
2021-11-16 11:00

Województwo zachodniopomorskie to duży rynek pracy. Czy warto przeprowadzić się do Szczecina lub jednego z mniejszych miast w poszukiwaniu pracy? Sprawdzamy, kto nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w tej części Polski.

Praca zachodniopomorskie – jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Wskazówką dla osób poszukujących zatrudnienia jest stopa bezrobocia. Jest to wskaźnik, który obrazuje, czy w danym regionie jest praca. Zachodniopomorskie to obszar, dla którego również ustala się stopę bezrobocia. Na koniec września 2021 r. wynosiła ona 7,3 proc., co oznacza, że była wyższa od stopy bezrobocia w kraju (5,8 proc.).

Jeżeli spojrzeć na stopę bezrobocia w województwie zachodniopomorskim od początku roku, można zauważyć trend spadkowy. Jeszcze w pierwszym kwartale stopa bezrobocia wynosiła 8,8 proc. Z drugiej strony są powiaty mocno dotknięte brakiem pracy. Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano w następujących powiatach:

  • Powiat białogardzki – 17,6 proc.
  • Powiat choszczeński – 15,9 proc.
  • Powiat koszaliński – 13,0 proc.

Łącznie pod koniec września 2021 r. na terenie województwa zachodniopomorskiego było 44 538 bezrobotnych. Ponad połowa z nich to osoby w wieku od 25 do 44 lat.

Praca Szczecin – czy na szczecińskim rynku pracy łatwo o posadę?

Na tle województwa zachodniopomorskiego pozytywnie wyróżnia się Szczecin. Tu czeka praca – Szczecin ma najniższą stopę bezrobocia w tym regionie. Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 3,6 proc. To oznacza, że w mieście można szybko znaleźć zatrudnienie.

Ile można zarobić, podejmując pracę w Szczecinie? Z danych zaprezentowanych przez szczeciński Urząd Statystyczny wynika, że we wrześniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5948,84 zł. W tym samym okresie dla województwa zachodniopomorskiego kwota ta była niższa – wynosiła 5504,77 zł.

Oferty pracy zachodniopomorskie – gdzie szukać aktualnych ogłoszeń?

Gdzie szukać pracy w Szczecinie? Jak szybko znaleźć atrakcyjne oferty pracy? Zachodniopomorskie to duży i zróżnicowany rynek. Z tego względu warto wiedzieć, gdzie szukać ofert zatrudnienia.

Praca Szczecin – sprawdzone sposoby poszukiwania posady:

  • Serwisy z ogłoszeniami o pracę. Zatrudnienia najlepiej szukać na portalach ogólnopolskich, gdyż to właśnie tam codziennie pojawiają się nowe oferty.
  • Bazy ofert pracy, którymi dysponują urzędy pracy. Atutem urzędu pracy jest też możliwość wysłania osoby bezrobotnej na staż.

Osoby, które potrzebują wsparcia w wyborze dalszej ścieżki kariery, mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego. W Szczecinie działa w tym celu Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Doradcy pomagają m.in. osobom bezrobotnym, studentom oraz osobom chcącym odnaleźć się na rynku pracy po dłuższej przerwie.

Oferty pracy Szczecin – jakie profesje znajdują się na liście zawodów deficytowych?

Lista zawodów deficytowych w Szczecinie jest krótka. Kogo poszukują firmy, publikując ogłoszenia pracy? Szczecin, a dokładniej działający na jego terenie pracodawcy, poszukuje:

  • Nauczycieli – przedszkolnych, nauczania początkowego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, przedmiotów ogólnokształcących i języków obcych.
  • Samodzielnych księgowych.
  • Pracowników związanych z branżą budowlaną – dekarzy, elektryków, monterów instalacji budowlanych, murarzy, tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych.
  • Archiwistów i muzealników.
  • Pracowników służb mundurowych.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego poszukiwani są także psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni oraz fizjoterapeuci. Praca czeka też na spawaczy i mechaników pojazdów samochodowych.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Rozejrzyjcie się dookoła

odpowiedz
16.11.2021 13:14

W Gryficach jest ogromne bezrobocie. Wystarczy szukać pracy kilka miesięcy i widzisz, że ogłoszenia, które są ponawiane, wiszą na wszystkich portalach kilka lat. Jedne i te same miejsca, gdzie nikt nie chce pracować przez wyzysk. Wszyscy wiemy o jakie miejsca chodzi. A że nie jest to oznaczone w statystykach, świadczy tylko o tym, że ludzie nie chcą się rejestrować w PUPie. Nie dziwię się z resztą, z takim podejściem do petentów... *ogłoszenia w PUPie również wiszą 10 lat te same* a wszystkie lepsze idzie bokami, po znajomości.

Adam

odpowiedz
16.11.2021 17:43

Gryfice to łez padole do potęgi od lat jeśli chodzi o pracę i taka jest prawda!

Marianna

16.11.2021 17:43

Adasiu, dla czystości językowej pisze się "padół łez" albo na "łez padole" reszta jest doskonałym spostrzeżeniem. Pozdrawiam, M. :-)

Komendant

odpowiedz
22.11.2021 22:34

Komisariaty płoty oraz Gryfice zatrudnia nie zliczone rzeszę pracowników jak można wyczytać między wierszami z ogłoszeń tych preferowane są osoby najlepiej z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ......... Tak przynajmniej mi się wydaje po przeczytaniu tekiego ogłoszenia ale nie jestem pewien. Dodatkowo dwa nowe markety spożywcze się budują także będzie dużo etatów tylko że tam to pewnie potrzebować będą młodych silnych i sprawnych intelektunie wiadomo pracownik fizyczny musi myśleć nie tylko wykonywać bezmyślnie polecenia.