Rynek pracy naszych czasów: co się zmieniło?

2023-12-20 17:35
RED
2023-12-20 17:35

W dzisiejszych czasach rynek pracy jest niewiarygodnie dynamiczny, cechuje go nieustanna ewolucja. Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy pojęcia o wielu zawodach, które obecnie są na czołowych miejscach w ofertach pracy. Przykładowo, takie zawody, jak: copywriter, manager floty lub dekorator wystaw sklepowych, które niegdyś po prostu nie istniały, dziś stanowią istotny element krajobrazu biznesowego.

Transformacje, które przemieniły rynek pracy

Cały sektor pracy przez ostatnie 20-30 lat przeszedł znaczącą transformację, która okazała się być bardziej dynamiczna, niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej. W przeszłości dominowały takie zawody, jak: szwaczka, kaletnik, spawacz, kucharz lub pracownik biurowy. Obecnie na pierwszy plan wysuwają się zupełnie inne profesje, na przykład są to: 

  • Influencer;
  • Biotechnolog;
  • Broker informacji;
  • Analityk Big Data;
  • Producent podcastów;
  • Zoopsycholog i wiele innych.

Z powyższego wynika, że obecnie każdy powinien nauczyć się nie tylko śledzić zmiany na rynku pracy, ale i na bieżąco się do nich dostosowywać.

Analizując przyszłość, warto zwrócić szczególną uwagę na branżę IT, która już teraz jest zaliczana nie tylko do najszybciej rozwijających się, ale także do tych najbardziej opłacalnych - w Polsce w 2023 r. zarabiano w niej średnio około 11 tys. zł, a w dużych korporacjach średnie wynagrodzenie przekraczało 20 tys. zł.

Tutaj to pracodawcy starają się przyciągnąć najlepszych specjalistów IT, a nie odwrotnie. Jednak przewidzenie, jak rynek będzie wyglądał za kilka lat, jest sprawą trudną, a nawet niewdzięczną. Więcej na temat skutecznych podejść rekruterów i kadry managerskiej do prognozowania sytuacji na rynku pracy w branży IT można dowiedzieć się na tym portalu, co pomoże Ci odpowiednio przygotować się do zmian.

Dlaczego obecny rynek pracy jest pełen niepewności?

Obecny rynek pracy charakteryzuje się wysokim poziomem niepewności, co wynika z kilku powodów, o których warto wiedzieć zarówno będąc pracodawcą, jak i osobą poszukującą nowego miejsca zatrudnienia.

Po pierwsze, globalizacja i rozwój technologii, w szczególności automatyzacja i pojawienie się sztucznej inteligencji, wpływają na zmianę charakteru pracy. Coraz więcej tradycyjnych zawodów zostaje zautomatyzowanych, w efekcie zmniejsza się liczba dostępnych miejsc pracy w niektórych branżach. Na przykład, w sektorze produkcji i usług coraz częściej są wykorzystywane zaawansowane systemy robotyczne, które zmniejszają zapotrzebowanie na pracę fizyczną.

Drugim ważnym czynnikiem jest zmienność sytuacji gospodarczej. Fluktuacje gospodarcze, a przede wszystkim recesje, mogą prowadzić do masowych zwolnień i ograniczenia nowych zatrudnień - jeszcze kilkadziesiąt lat był to scenariusz mało prawdopodobny, natomiast dziś jest codzienną realnością. Pandemia COVID-19, która rozpoczęła się w 2020 roku, jest przykładem sytuacji, która spowodowała globalne trzęsienie na rynku pracy, z masowymi zwolnieniami i zamknięciem wielu przedsiębiorstw.

Na sytuację na rynku pracy oddziałuje też rosnąca popularność umów o pracę tymczasową i kontraktową, co zmniejsza stabilność zatrudnienia. Coraz więcej firm preferuje zatrudnianie pracowników na krótkoterminowe kontrakty lub projekty, co zmniejsza poczucie bezpieczeństwa zawodowego osób pracujących.

Dodatkowo na rynek pracy wpływają również zmiany demograficzne, takie jak starzenie się populacji w wielu rozwiniętych krajach. Szereg ekspertów już dzisiaj zwraca uwagę społeczeństwa na problem starzenia się siły roboczej, który może prowadzić do braku pracowników w niektórych sektorach i zwiększyć konkurencję o dostępne miejsca pracy.

Zawody przyszłości, które podbiją rynek pracy

Żyjemy w erze, gdzie technologie prężnie się rozwijają, a ten rozwój sprawia, że rynek pracy staje się bardziej dynamiczny, pojawiają się na nim nowe zawody, a także zmienia się zapotrzebowanie na już istniejące:

  • W przyszłości specjaliści IT, jak programiści Java lub architekci IT, będą jeszcze bardziej potrzebni, a ich zarobki wzrosną;
  • Zawody medyczne, mimo aktualnie niższych zarobków w Polsce, są traktowane jako zawody przyszłości;
  • Branża grafiki komputerowej, ze względu na rosnące znaczenie identyfikacji wizualnej, nadal będzie się rozwijać;
  • W biotechnologii zyskają na znaczeniu specjaliści zajmujący się technologiami opartymi na substancjach organicznych.

Zatem, jeśli dopiero wybierasz ścieżkę kariery lub chcesz być ekspertem poszukiwanym na rynku pracy, warto dowiedzieć się więcej na temat zawodów mających perspektywy w branży, w której planujesz pracować i podjąć odpowiednie kroki w działaniu.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!