Ruszyły szczepienia przeciwko HPV

2023-05-28 8:47
Karol Szumny
2023-05-28 8:47

Można rejestrować już dziewczęta i chłopców w wieku 12 i 13 lat na bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą zapisać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii 989.

Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (Human Papillomavirus, HPV) rozpoczną się 1 czerwca 2023 r., są dobrowolne.

Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Szczepienia w 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Dzieci, odpowiadające wiekowo tej grupie, które w dniu rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Zapisy prowadzone są także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej i gardła.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

No nareszcie!

odpowiedz
29.05.2023 08:11

Szczepionka była bardzo kosztowną sprawą, teraz, kiedy jest możliwość zapewnienia dzieciom ochrony można zacząć dzień dziecka od zrobienia tego kroku :) Fajnie, że kampanie informowały o tym o wiele wcześniej, a Zaszczep się wiedzą zorganizowało nawet konkurs dla szkół i wysyłało materiały edukacyjne :)

Mama

odpowiedz
29.05.2023 23:44

Bardzo żałuje, że program nie dotyczy dzieci ciut starszych. Chętnie byśmy skorzystali ! Trochę to nie sprawiedliwe !