Rusza Narodowy Spis Powszechny. Spisać musimy się wszyscy

2021-04-01 12:01
Redakcja
2021-04-01 12:01

W całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To ważne badanie statystyczne obejmujące całą populację mieszkańców Polski jest realizowane raz na 10 lat. Zbierane dane dotyczyć będą m.in. charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej czy poziomu wykształcenia.

Narodowy Spis Powszechny Ludności  i Mieszkań w 2021 r.potrwa od 1 kwietnia do 30 września br. (początkowo na datę jej zakończenia wyznaczono 30 czerwca, ale ustawa została znowelizowana). W tym czasie należy dokonać samoopisu: uzupełniając odpowiedni formularz w internecie bądź dzwoniąc na specjalną infolinię.

W przypadku braku dostępu do Internetu spisać można się też w urzędach statystycznych, wojewódzkich, w urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast albo w gminnych jednostkach organizacyjnych. Obowiązkiem spisu objęci są wszyscy Polacy: osoby stale lub czasowo przebywające w Polsce, w tym również osoby nie mające swojego miejsca zamieszkania.

Jak tłumaczy cytowana przez portal prawo.pl radca prawny, dr Marlena Sakowska-Baryła, obowiązek udziału w spisie wynika z ustawy, czyli jest zgodny z art. 51 Konstytucji, który wymaga takiej formy do zobowiązania obywatela do ujawniania informacji na swój temat. Nie budzi też wątpliwości z punktu widzenia przepisów unijnych.

Według GUS, dane zebrane w jego trakcie, posłużą do tworzenia opracowań, zestawień i analiz statystycznych. Pozwolą odpowiedzieć państwu na pytanie: „kim jesteśmy”, „ilu nas jest” i „jak żyjemy”. Warto zaznaczyć, że kwestie takie jak chociażby unijne dotacje czy liczba miejsc w Parlamencie Europejskim również uzależnione są od liczby mieszkańców kraju, a więc od informacji, którą pozyskać można właśnie za pomocą spisu powszechnego.

Chociaż nie każdy może być przekonany do obowiązku dzielenia się z państwem informacjami o samym sobie, należy podkreślić, że niewywiązanie się ze zobowiązania obywatelskiego może nieść za sobą dotkliwe konsekwencje prawne. Za niespisanie się grozi bowiem grzywna do 5 tys. złotych.  Z kolei za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym nałożona może zostać kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Kłamstwo popełnione w spisie

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Zośka

odpowiedz
01.04.2021 13:36

"W tym czasie należy dokonać (((((samoopisu))))) - chyba samospisu !!!! : uzupełniając odpowiedni formularz w internecie bądź dzwoniąc na specjalną infolinię." - to podaj TE !!!!!! adresy stron w internecie i specjalnej infolinii ... a nie tylko strachy jakie kary za niespisanie się .....

Fredek

01.04.2021 13:36

Widać PIS tak im w portalu zaciemnił umysły, że widzą go nawet w samospisie!

02.04.2021 07:52

Durne pytania!!!! Po co im PESEL osób z którymi mieszkam? To kur... Jakiś żart? Co za i... Wymyślił te durne pytania

GRAFF

02.04.2021 07:52

PO TO ABY WSZYSTKO O TOBIE WIEDZIEĆ CZYTAŁEM O TYCH PYTANIACH W ANKIECIE ZGROZA 😈😈😈😠😠😠