Rozpoznajmy dawnych mieszkańców Goleniowa

2023-04-12 8:06
Sylwester Wasiak
2023-04-12 8:06

Chcą poznać tożsamość sfotografowanych osób i opisać ich historię – to cel projektu "Historia malowana światłem na szkle", który właśnie ruszył w Goleniowie.

Miłośnicy lokalnej historii, fotografii i tematów społecznych, w składzie dr Karolina Ćwiek-Rogalska, Anna Obszyńska, dr Paweł Kula, Jacek Panek, Cezary Martyniuk, Tomasz Łój, Andrzej Krause, Piotr Homa i Michal Korhel realizują projekt "Historia malowana światłem na szkle".
Początek tego przedsięwzięcia miał związek z odnalezieniem na strychu domu przy ul. Grota Roweckiego w Goleniowie szklanych negatywów, na których uwiecznieni byli powojenni mieszkańcy naszego regionu.

- Na kilkuset fotografiach znajdują się dawni mieszkańcy naszego miasta i regionu. Część z nich zapewne nadal mieszka w okolicy i to do nich chcielibyśmy dotrzeć w poszukiwaniu historii ich rodzin. Zdjęcia wykonane w latach 50-tych i 60-tych są zapisem wizyty w pracowni fotografa upamiętniającej ważne wydarzenia rodzinne. Autorem zdjęć jest Marian Dałkiewicz – pierwszy powojenny goleniowski fotograf. Każde ze zdjęć odnalezionych na strychu opowiada historię rodzin. Obrazem mówi wiele o tamtych czasach; jednak tylko obrazem. Jedynie przez analizę wizualną możemy je interpretować, doszukując się pełnej treści. Czas jaki upłynął od momentu zrobienia zdjęć wydaje się bardzo odległy, jednak jest wielce prawdopodobne, że dzieci z fotografii wciąż żyją w naszym mieście, mając teraz około 70 lat. Jako świadkowie minionych czasów mogą nam o nich opowiedzieć, a my będziemy mieli możliwość zarejestrowania i spisania tych bezcennych świadectw - piszą autorzy projektu.

Fotografie dawnych mieszkańców Goleniowa i okolic pojawiają się na stronie: fotohistorie.goleniow.pl.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!