Rak to nie wyrok, zaniedbana cukrzyca – TAK! Goleniowski poradnik medyczny
Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie przyłącza się do akcji Światowego Tygodnia Stopy Cukrzycowej. Przeczytaj i przekaż dalej tym, którzy być może nie mają dostępu do Internetu. Od tego zależy życie Twoje i Twoich bliskich.
Diagnoza - CUKRZYCA. Co musisz wiedzieć?
1. Twoje własne życie leży wyłącznie w Twoich rękach. Nie lekarza i nie rodziny!
2. Niewyrównana cukrzyca pociąga za sobą szereg powikłań, które początkowo pogarszając jakość Twojego życia w konsekwencji doprowadzą do zgonu.
3. Wysoki poziom świadomości na temat profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej pozwoli Ci opóźnić a nawet zapobiec ciężkim powikłaniom, np: amputacji.
4. Rokowanie u pacjentów po amputacji jest ZŁE. Rocznie dochodzi do 9000 amputacji w Polsce. Umieralność w ciągu pierwszego roku po zabiegu wynosi 13-40%, w ciągu lat trzech 35-65% a w ciągu pięciu lat 39-80% pacjentów.
Wskaźnik pięcioletniej śmiertelności po amputacji kończyn dolnych z powodu cukrzycy jest wyższy niż wskaźnik dla większości nowotworów złośliwych.
5. Nikt nie zawalczy o Twoje zdrowie tak, jak zrobisz to Ty sam.
Poziom wiedzy Polaków na temat powikłań cukrzycy jest dramatycznie niski, grozi nam epidemia amputacji już u młodych pacjentów.
CUKRZYKU - SAM URATUJ SWOJE STOPY!
Co możesz zrobić SAM, poza ogólnym leczeniem cukrzycy i chorób współistniejących?
1. Oglądaj swoje stopy codziennie. Część podeszwową i przestrzenie międzypalcowe też.
2. Myj stopy ale ich nie mocz! Używaj kosmetyków dla diabetyków, dzięki temu zadbasz o prawidłową ochronę skóry. Rozmiękczona, zmacerowana skóra po długotrwałym moczeniu jest bardziej podatna na uszkodzenia. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie naskórka może skutkować rozwinięciem się stanu zapalnego i owrzodzeniem.
3. Temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni C.
W cukrzycy bardzo często zaburzone jest czucie powierzchowne na skutek neuropatii i możesz łatwo doprowadzić do poparzenia.
4. Dokładnie osusz stopy po umyciu i przestrzenie między palcami (najlepiej ręcznikiem papierowym - mniejsze ryzyko infekcji, ręczniki zwykłe są siedliskiem bakterii) delikatnie dotykając - nie pocierając, aby uniknąć uszkodzenia naskórka.
5. Nie obcinaj samodzielnie paznokci u stóp! Najlepiej udaj się do podologa, który najlepiej zadba o pielęgnację Twoich stóp. Opcjonalnie poproś kogoś z rodziny. Nożyczki zamień na pilniczek (najlepiej papierowy). Paznokcie opiłuj na prosto, bez ostrych krawędzi, długość powinna pokrywać opuszkę.
6. Wrastające paznokcie, odciski, brodawki itp. zawsze skonsultuj z podologiem lub lekarzem chirurgiem
7. Używaj kremów do stóp dla diabetyków. Nie smaruj okolicy międzypalcowych - to miejsce zawsze musi być suche aby zapobiec pękaniu skóry bądź rozwojowi grzybicy.
8. Nie używaj pumeksów – zamów wizytę u podologa. Profesjonalnie zaopiekuje się Twoimi stopami i dobierze odpowiednie dla Ciebie kosmetyki.
9. Nie chodź boso! Pamiętaj, że masz zaburzone czucie i nawet nie poczujesz, jak staniesz gołą stopą na kamień, zabawkę, czy pozostawioną inną rzecz na podłodze.
10. Kapcie - powinny być na twardej podeszwie z miękkim, zakrywającym palce przodem, aby chroniły palce przed urazem.
11. Obuwie - odpowiednio szerokie, aby nie wywierało nawet minimalnego ucisku, idealnie dopasowane, nie może obcierać, powodować dyskomfortu.
12. Latem zarówno na plaży, jak i na działce zawsze noś obuwie. Pełne ale przewiewne, które ochronią palce i pięty przed urazem.
13. Nigdy nie zakładaj obuwia na gołe stopy. Skarpety, pończochy, rajstopy powinny być wykonane z naturalnych włókien, pozbawione szwów, codziennie wymieniane.
14. Przed założeniem obuwia na stopy zawsze sprawdź, czy nie ma w środku piachu, kamyków, zagiętej wkładki.
15. Jeśli masz stopy zdeformowane- obuwie i wkładkę wykonaj na zamówienie w sklepie ortopedycznym
16. Codziennie idź na krótki spacer i kilka razy w ciągu dnia wykonaj proste ćwiczenia, które usprawnią mikrokrążenie stóp i wzmocnią mięśnie Twoich nóg.
Cukrzyku, Rodzino Cukrzyka!
Żeby poprawić poziom wiedzy naszego społeczeństwa w listopadzie rusza polska edycja Światowego Tygodnia Stopy Cukrzycowej, polegającym na przeprowadzeniu bezpłatnych badań stóp u pacjentów chorych na cukrzycę.
Zapytaj o informacje u swojego lekarza rodzinnego.
Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie przyłącza się do akcji i zachęca pacjentów do zapisów.
Pamiętaj!
Zawsze łatwiej jest zapobiegać powstaniu zespołu stopy cukrzycowej niż walczyć o uratowanie kończyny.
Rodzino cukrzyka,
Osoby starsze nie zawsze powiedzą Wam o problemie, będą go ukrywać. Kiedy jednak sami poczujecie charakterystyczny, nieprzyjemny zapach w mieszkaniu członka rodziny czy znajomego będzie już za późno na leczenie zachowawcze.
Anna Szwala-Haberko
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!