Przyczyny zwyrodnienia stawów

2022-11-16 19:15
Redakcja
2022-11-16 19:15

Zwyrodnienie stawów znacznie częściej określane jest w terminologii medycznej jako choroba zwyrodnieniowa stawów. Ma charakter przewlekły i coraz częściej mówi się o niej w kontekście chorób cywilizacyjnych, ponieważ prowadzony styl życia często predysponuje do wystąpienia i pogłębiania się objawów.

Na czym polega zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów jest chorobą układu ruchu, którego stopniowa degeneracja wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jeszcze do niedawna mówiło się o niej w kontekście wieku. Dziś jednak wiadomo, że wpływ na jej wystąpienie ma również prowadzony przez nast styl życia i tryb pracy. 

Zwyrodnienie stawów to w istocie zaburzenia ilości i jakości chrząstki stawowej, która odpowiada ona za amortyzowanie ruchów stawu i przesuwanie się w jego obrębie struktur składających się na staw. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej oraz torebki stawowej, a następnie kości, więzadeł, ścięgien, a nawet mięśni. Warto pamiętać, że wszystkie elementy, które tworzą apart ruchu, są ze sobą powiązane. Uszkodzenie jednego z nich powoduje tzw. efekt domina. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć objawów, ale też, wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Objawy zapalenia stawów

Objawy choroby zwyrodnieniowej zależą od miejsca, w którym dochodzi do degeneracji struktur stawowych. Przykładowo, zwyrodnienie stawów barkowych manifestuje się nie tylko bólem przy wykonywaniu niektórych ruchów, zwłaszcza unoszenia rąk. W przypadku osób aktywnych fizycznie ból pojawia się np. w trakcie podciągania się na drążku. Dyskomfort wywołują ruchy rotacyjne, w trakcie których dotkliwie odczuwamy ubytki mazi stawowej i brak amortyzacji. W konsekwencji dochodzi do ograniczenie ruchomości stawu. Dolegliwości nasilają się również w nocy, uniemożliwiając efektywny wypoczynek. Dokuczają bolesne skurcze i drętwienie kończyn, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Kiedy dochodzi do zwyrodnienia stawów?

Zwyrodnienie stawów może mieć charakter pierwotny, pojawia się też z wiekiem, ale znacznie częściej jest wynikiem przewlekłego przeciążenia apartu ruchu lub urazu. Mówiąc o przeciążeniu, warto pamiętać, że chodzi nie tylko o nadmierną aktywność fizyczną, ale również jej brak. Szkodliwy jest zarówno niewłaściwy trening fizyczny, zwłaszcza podnoszenie zbyt dużych ciężarów, jak również sam brak ruchu, nadwaga i otyłość.

W łagodzeniu dolegliwości bólowych skuteczne są leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Te z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych poza łagodzeniem dyskomfortu zmniejszają również stan zapalny. W ramach farmakoterapii zaleconej przez specjalistę wykonuje się także iniekcje glikokortykosteroidami lub kwasem hialuronowym bezpośrednio do stawu. W leczeniu zwyrodnienia stawów pomocne są także suplementy diety z siarczanem chondroityny, kolagenem i siarczanem glukozaminy, czyli substancjami, które odpowiadają na kondycję chrząstki stawowej. 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!