Program "Ciepłe Mieszkanie" w gminie Trzebiatów
"Ciepłe Mieszkanie" to program, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Na terenie gminy Trzebiatów 14 wspólnot złożyło już wnioski. Przyznane środki opiewają na kwotę ponad 2 milionów złotych.
- 14 wspólnot złożyło wnioski w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie" na terenie gminy Trzebiatów — mówi Krzysztof Kizik, prezes Zakładu Budynków Komunalnych w Trzebiatowie. W ramach programu zabezpieczono już kwotę przyznaną z dotacji w wysokości 2 300 000 złotych. Całość inwestycji przy tych dotacjach szacowna jest na blisko 5 milionów złotych.
- Będziemy jako ZBK wnioskować o pozyskanie dodatkowych środków z Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie blisko 1 300 000 zł — dodaje Krzysztof Kizik, który podkreśla, że Spółce zależy na pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na remonty. - Nasi pracownicy dokonują wszelkich starań, by zdobywać wsparcia dla Wspólnot w postaci wszelkiego rodzaju dotacji — zaznacza.
- To bardzo ważna informacja dla nas wszystkich. Wiemy, że dzięki zaplanowanym działaniom przyczynimy się do poprawy efektywności energetycznej naszych mieszkań, a to skutkować będzie poprawą jakości powietrza w naszym otoczeniu — zauważa Marzena Domaradzka, burmistrz Trzebiatowa. - Wierzę, że mieszkańcy skorzystają z przygotowanej oferty i sięgną po zabezpieczone środki, a to przyczyni się do zmniejszenia ich kosztów za ogrzewanie mieszkań — dodaje.
Program Ciepłe Mieszkanie przeznaczony jest dla osób fizycznych, które posiadają legalne prawo do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym na podstawie prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również najmu lokalu mieszkalnego, który jest własnością gminy i jest częścią mieszkalnego zasobu gminy. Warunkiem jest, że nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku są własnością gminy. Dodatkowo oferta jest skierowana do wspólnot mieszkaniowych, które obejmują od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Aktualny budżet programu to 1,75 mld zł.
Dla osób fizycznych możliwe jest otrzymanie dotacji przede wszystkim na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Warunkowo można otrzymać pieniądze na: zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, stolarkę okienną i drzwiową, dokumentację projektową,
W przypadku wspólnot nie ma inwestycji warunkowych, a dofinansowanie może objąć:
- demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu,
- zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu,
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych,
- zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
- dokumentacja: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.
źródło: termomodernizacja.pl
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!