„Popiół przypomina nam o marności i przemijalności ludzkiego życia”. Rozpoczyna się Wielki Post

2024-02-14 7:31
Karol Szumny
2024-02-14 7:31

14 lutego 2024 roku przypada Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają okres Wielkiego Postu. „Popiół przypomina nam o marności i przemijalności ludzkiego życia” – mówi ks. Marcin Smoliga, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie.

Rozpoczyna się Wielki Post // archiwum

Dzisiaj, w Środę Popielcową, katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli czterdziestodniowy okres pokuty i przygotowania do Zmartwychwstania Pańskiego.

- Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do przeżycia świąt paschalnych. Towarzyszy temu dniowi symbolika związana z popiołem, który przypomina o marności i przemijalności ludzkiego życia mówi ks. Marcin Smoliga, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Konarzewie (gmina Karnice).

W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernym, wypowiadając słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Popiół, którym posypuje się głowy wiernych, pochodzi z gałązek palmowych, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Nasz rozmówca przypomina, że symbolika popiołu pojawia się w Biblii w Księdze Jonasza (Jon 3).

- Mieszkańcy Niniwy na znak pokuty i żalu za popełnione przez siebie zło siadali na popiele i oblekali się w wory pokutne. To sprawiło, że Bóg przebaczył im ich grzechy i ocalił miasto i mieszkańców – wskazuje kapłan.

W okresie Wielkiego Postu w piątki odbywać się będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz w niedziele – Gorzkich Żali. Jak zaznacza ks. Marcin Smoliga, Wielki Post ma nas zmobilizować do większego wysiłku duchowego.

- Wiele osób łączy Wielki Post ze zmianą swojego życia. Stąd często podejmujemy pewne zobowiązania czy postanowienia. Wielki Post ma nas też zmobilizować do większego wysiłku duchowego, a więc zintensyfikowania modlitwy czy bardziej gorliwego życia sakramentalnego. Służą temu m.in. nabożeństwa wielkopostne czy rekolekcje – tłumaczy proboszcz z Konarzewa.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość ilościowa i jakościowa tzn. zakaz spożywania potraw mięsnych oraz nakaz spożywania dwóch posiłków lekkich i jednego do syta.

Ponadto, w liturgii obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Podczas mszy świętej nie odmawia się uroczystego hymnu Chwała na wysokości Bogu oraz radosnej aklamacji Alleluja. Kościoły i ołtarze ogałaca się z kwiatów, po to by wprowadzić nastrój smutku i pokuty. Śpiewy w Wielkim Poście nawołują do pokuty i nawrócenia, a w ostatnich tygodniach tego okresu wykonuje się pieśni przywodzące na pamięć mękę Zbawiciela.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!