Pomorze Zachodnie będzie jeszcze mocniej wspierać ukraińskie regiony

2023-04-25 13:31
Karol Szumny
2023-04-25 13:31

Ochrona zdrowia, edukacja, kultura, turystyka, transport publiczny, energetyka, inicjowanie kontaktów gospodarczych, wdrażanie programów Unii Europejskiej - m.in. w tych obszarach Województwo Zachodniopomorskie będzie współpracować z Obwodem Mikołajowskim i Obwodem Odeskim. Listy intencyjne z władzami ukraińskich regionów podpisał w Kijowie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak przekazało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, Marszałek Olgierd Geblewicz w minionym tygodniu był w Ukrainie. W czwartek (20 kwietnia) uczestniczył w Szczycie Miast i Regionów w Kijowie.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałem zaproszony przez Szefa Mikołajowskiej Regionalnej Administracji Wojskowej Witalego Kima i Przewodniczącego Odeskiej Rady Obwodowej Giorgija Didenkę na Szczyt Miast i Regionów pod patronatem i z udziałem Prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Z Witalijem w trakcie wojny i ofensywy na Mikołajów łączyłem się wielokrotnie, ale po raz pierwszy spotkaliśmy się osobiście. Z Giorgijem natomiast widzieliśmy się już podczas mojej wizyty w Odessie. Teraz przyszedł czas na rozmowy o pomocy w odbudowie Ukrainy.

Województwo Zachodniopomorskie nawiązało kontakty z Obwodem Mikołajowskim ponad 20 lat temu (umowy o współpracy podpisano w lutym 2002 r.). Po agresji Rosji na Ukrainę międzyregionalna współpraca koncentruje się na pomocy humanitarnej, wysyłaniu transportów z żywnością, lekami, sprzętem ratunkowym. Pomorze Zachodnie od początku wojny udziela wsparcie również Obwodowi Odeskiemu. Na południe Ukrainy wysłany został m.in. ambulans, szpitalne łóżka, zapasy środków opatrunkowych, ale też śpiwory czy agregaty prądotwórcze.

Samorząd województwa chce jeszcze mocniej wspomagać ukraińskie regiony, także w powojennej odbudowie. Podczas spotkania w Kijowie podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Przewidują one pomoc w realizacji programów UE, m.in. międzynarodowej pomocy technicznej ukierunkowanej na wspólny rozwój społeczno-gospodarczy; wspieranie polityki zagranicznej Polski i Ukrainy, realizowanie projektów współpracy międzyregionalnej, wymianę najlepszych praktyk w takich dziedzinach jak gospodarka komunalna, transport publiczny, ochrona zdrowia, edukacja, kultura, turystyka, a także „gospodarowanie zasobami energetycznymi”. Wyzwaniem jest - szeroko rozumianą - integracja gospodarcza, inicjowanie kontaktów między firmami z Polski i Ukrainy, m.in. za pośrednictwem stowarzyszeń przedsiębiorców i związków rzemieślnicznych.

Żeby współpraca była jak najbardziej efektywna, zdecydowano o powołaniu specjalnych polsko-ukraińskich grup roboczych. List intencyjny, który podpisali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Naczelnik Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kim, mówi o współpracy w latach 2023-2025.

Natomiast dokument sygnowany przez Przewodniczącego Odeskiej Rady Obwodowej Giorgija Didenkę przewiduje w niedalekiej przyszłości zawarcie Umowy o współpracy, „która zostanie podpisana po wstępnym uzgodnieniu treści umowy przez jednostki administracyjne obu Regionów, z uwzględnieniem obowiązującego ustawodawstwa obu państw”.

Podczas pobytu w Ukrainie marszałek Olgierd Geblewicz uczestniczył również w posiedzeniu prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, odbywającego się w ramach Szczytu Miast i Regionów w Kijowie. Delegacja EKR, której przewodnikiem był Rusłan Krawczenko, Gubernator Obwodu Kijowskiego, pojechała m.in. do Borodianki, Andrijewki, Buczy i Irpienia.

Podczas spotkaniu samorządowców z całej Europy głos zabrali Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Ukrainy Denys Szmyhal, Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk oraz mer Kijowa Witalij Kliczko.

Komentarze (14)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Polak

odpowiedz
25.04.2023 16:30

Wszyscy nagle stali się proukraińscy, wypominają zbrodnie wojenne Niemcom i Rosji, a mało kto pamięta o tym co wydarzyło się w Wołyniu. Najlepiej oddać wszystko, dać 500+, emeryturę, gdzie nasz kraj zadłużony jest na 1,2mld zł. Śmiech na sali, profanacja najważniejszego odznaczenia w kraju, tj. Orderu Orła Białego, który aktualnie jest mniej wart niż gwarancja do kosiarki.

jarek

25.04.2023 16:30

na 1.2mld? Tyle dziennie idzie na benefity dla patusow

...

odpowiedz
25.04.2023 15:56

Niech mówi za siebie, na początek niech swoją dietę marszałka im odda A potem niech się tam wyprowadzi!!!

dziadek x

odpowiedz
25.04.2023 16:13

No tak , ze służbą zdrowia nie mamy problemów , jesteśmy w tym wręcz prymusami. Możemy pomagać i uczyć innych w tym temacie . Co tu jeszcze można dodać ?

paweł

odpowiedz
25.04.2023 13:47

do niemiec mógl jechać po rozkazy

25.04.2023 14:58

A jaki jest program obchodów 80 rocznicy wydarzeń Wołyńskich - będą jakieś imprezy czy tak cichaczem, po cichutku pod dywanik zamiecione zostanie ponad 120 000 dusz polskich wyprawionych w niebiosa. Może redakcja by pokusiła się o wspomnienia świadków , póki żyją.

Henio

odpowiedz
25.04.2023 20:30

Pisarze , lekarze , wentkarze, złomiarze do pracy a kierowcy rajdowi na s6 .🙉👋

Czekany

odpowiedz
25.04.2023 21:05

gemblewicz? Ten przestępca i pirat drogowy?

Kazimierz

odpowiedz
26.04.2023 18:30

A ja mam już dość pomocy Ukrainie. Nasz rząd podaje że to nas już kosztuje około 50 miliardów złotych. A co mamy? Zachwalanie banderyzmu, ani słowem się nie zająkną w ludobójstwie Polaków na Wołyniu. Gloryfikacja SS Galizien morderców Polaków podczas Powstania Warszawskiego. Teraz po krzykach rolników, zablokowano sprzedaż zboża i innych artykułów rolnych z Ukrainy (a przecież to nie tych biednych Ukraińców, a oligarchów- miliarderów, którzy mają po 100 tysięcy i więcej hektarów nabijamy kabzę). Podniósł się krzyk, aby bojkotować mleko i przetwory mleczne przyjeżdzające na Ukrainę z Polski. Czy nasz rząd się obudzi? Pytanie, dlaczego tak nasz prezydent i rząd tak mocno wspiera ich, kosztem nas? Dlaczego?

jarek

26.04.2023 18:30

i za rakiete, ktora zabila 2 Polakow nie przeprosili, bo nie musza. Won swoloczy upainskiej.

Do Kazimierza

26.04.2023 18:30

Ci wyjaśnię "dlaczego": jakby Ukraina przegrała wojnę (albo się poddała jak rząd Afganistanu przed Talibami) to byśmy teraz MY (jako Polska) mielibyśmy doczynienia z Rosją, przecież jakby Putin zobaczył że sobie poradził z Ukrainą to istnieje duża szansa że by chciał "sprawdzić" czy z Polską pójdzie tak samo. I wtedy problemem by nie było ukraińskie zboże tylko rosyjskie pociski zalewające nasz kraj. Tego chcesz?

26.04.2023 19:53

Moi drodzy nie widzicie że ludzie mają już dość pomagania Ukrainie!!?? Pomagamy najwięcej, najdłużej najlepiej i co z tego mamy??? DOŚĆ, wystarczy, skupmy się na sobie, pomaganiu biednym, potrzebującym, sąsiadom i przyjaciołom, kilka ostatnich pożarów pokazało że są ludzie tutaj, u nas którym trzeba pomóc. Idą wybory, zobaczymy na kim politykom bardziej zależy.... bardzo jestem ciekaw co i komu znów obiecają.... A Ukrainie pomogliśmy już wystarczająco..... nie zaprzestańmy ale ograniczmy tą pomoc, także finansową którą wielokrotnie nadużywają.... Pozdrawiam

KomentatorGryficki

26.04.2023 19:53

Że "pomogliśmy wystarczająco" Ukrainie to będzie można powiedzieć jak Rosja sobie pójdzie z terenów tego kraju z Krymem włącznie. Inaczej Putin(lub jego ewentualni następcy) będą myśleć że najazdami można coś ugrać - a Rosja z takim oglądem na świat jest niebezpieczna dla sąsiednich krajów w tym Polski.

Szyper

odpowiedz
27.04.2023 15:45

Łatwo się prawi morały gdy to nie do was strzelają. Módlcie się, żeby Ukraina nie przegrała tej wojny, bo nastepni możecie być wy. Ciekawe czy z ruskim nożem na gardle będziecie tacy mądrzy a może macie już przygotowane czerwone sztandary? O Wołyniu bedzie czas porozmawiać jak ta wojna się skończy. Ukraina ma teraz poważniejszy problem ale widać deficyt intelektualny nie pozwala tego dostrzec.