Pomnik w Nowogardzie na celowniku IPN? Prezes zapowiada "ofensywę"

2022-09-22 13:09
Paweł Palica
2022-09-22 13:09

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zapowiedział podjęcie stanowczych działań, zmierzających do rozbiórki "pokomunistycznego" pomnika, stojącego w centrum Nowogardu.

Stojący na placu Wolności pomnik, o którym mowa, ma dość przewrotną historię. Odsłonięty został w 1972 roku - w 55. rodcznicę wybuchu rewolucji październikowej i 50. rocznicę utworzenia Związku Sowieckiego. Był wówczas pomnikiem "braterstwa broni", a na jego postumencie postawiono kamienne figury polskich i rosyjskich wojów i żołnierzy, co miało symbolizować ich odwieczną przyjaźń. Po przemianach ustrojowych jego forma architektoniczna nie uległa zmianie, zmodyfikowano jedynie jego nazwę i jest obecnie poświęcony kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla prezesa IPN problemem jest to, że pod pomnikiem tym do dzisiaj odbywają się obchody świąt państwowych, w tym tych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uważa, że okazywana jest w ten sposób pogarda ofiarom komunizmu i chce temu przeciwdziałać.

- Jeśli nie uda nam się przekonać pana burmistrza Czapli, to w przyszłym roku Nowogard stanie się miejscem konferencji naukowej, działań edukacyjnych, przyjedzie tam ciężarówka Instytutu Pamięci Narodowej, ściągnę tysiąc pracowników Instytutu i przygotuję specjalny film o tym, czym był system komunistyczny - mówił dzisiaj na antenie Radia Szczecin Karol Nawrocki.

W 2018 r. w Nowogardzie zostały przeprowadzone dotyczące pomnika konsultacje społeczne. Zdecydowana większość osób biorących w nich udział opowiedziała się przeciwko jego wyburzeniu.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ipeenowiec

odpowiedz
22.09.2022 13:27

jestem szczęśliwy, że w tym kraju nie ma większych problemów, tak trzymać panowie...

Patryk

odpowiedz
24.09.2022 21:54

Ten Pan to lepiej niech sciągnie węgiel byl taki ustrój i to część naszej historii