Polskie symbole narodowe. Znasz je?
Symbole narodowe to niezwykle ważna rzecz dla Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy obywatel powinien je znać i bez wahania je wymienić. Czym biały orzeł zasłużył sobie na bycie w godle Polski? Dlaczego nałożono mu koronę, a później zdjęto? Co symbolizuje czerwień, a co biel w polskiej fladze oraz kiedy powstał hymn Polski?
Godło Rzeczpospolitej Polskiej
Godło Rzeczpospolitej Polskiej to biały orzeł na czerwonym tle. Z orłem na czerwonym tle wiąże się wszystkim znana legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Trudno jest jednak dokładnie określić, kiedy orzeł zaistniał w historii polskiej ziemi. Co ciekawe, pierwsze wizerunki tychże ptaków widnieją na monetach i pieczęciach książąt piastowskich.
Początkowo orzeł przybierał czystą postać, lecz pod koniec XIII wieku stał się herbem Państwa Polskiego i wówczas na jego głowie pojawiła się korona. Zadecydował o tym ówczesny, świeżo ukoronowany król Przemysł II, który postanowił sobie zafundować nową pieczęć majestatyczną. Na jej rewersie możemy dostrzec orła w koronie, który następnie został symbolem państwa. Co najciekawsze, na polskim godle zamiast orła mógł widnieć… lew, a to za sprawą monarchy pochodzącego z wielkopolskiej linii Piastów, która za swój znak bardzo często używała lwa.
Mimo rodzinnej tradycji król Przemysł II zdecydował na pozostanie przy białym orle, by zjednoczyć Polaków i rozproszone polskie ziemie. Korona nie znikała z głowy orła przez długie lata aż do zaborów, kiedy to godło polskie stało się znakiem zakazanym, a biały orzeł był umieszczany w godle herbu rosyjskiego.
Orzeł powrócił do nas dopiero w 1919 roku, niewiele po odzyskaniu niepodległości. Jego pierwszy wizerunek nawiązywał do ostatniego herbu wolnej Polski za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1927 roku ów wizerunek został zmieniony i zaczął wzbudzać kontrowersje, ponieważ koronę zamkniętą z krzyżem zastąpiono otwartą bez krzyża. W czasach komunistycznych orzeł całkowicie tę koronę stracił, co wywołało bunt wśród polskiego społeczeństwa, a gdy ówczesny komunizm całkowicie upadł, na godle polskim ponownie znalazła się korona.
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej jest biało-czerwona. Jej barwy są odwzorowaniem godła. Biel oznacza czystość, którą reprezentuje orzeł, natomiast czerwień waleczność i odwagę. Zestaw tych barw nie zmieniał się znacząco. Początkowo na dole flagi nie widniała czerwień, lecz karmazyn symbolizujący bogactwo i majestatyczność, a co za tym idzie ten symbol narodowy mogła używać wyłącznie szlachta oraz państwowi dostojnicy. Dopiero później kolor biały i czerwony zaczął być częściej używany jako znak narodu polskiego. Barwy te są połączeniem herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oficjalnie zostały zatwierdzone w trakcie powstania listopadowego w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
Hymn Polski
Hymn Polski został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w miejscowości Reggio nell’Emilia. Tam bowiem działały Legiony Polskie i to na ich cześć została napisana pieśń pt. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą obecnie znamy jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Utwór miał motywować legionistów do walki, a także być wyrazem przypomnienia wielkości narodu. Melodia hymnu jest oparta na motywach ludowego mazura.
Komentarze (3)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Uyy
odpowiedzPierwszy, ciekawy artykuł od 3 lat
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Xxx
Ta? A jaki był ciekawy 3 lata temu?
Gryficzanka
odpowiedzSymbolem narodowym nie jest flaga lecz BARWY NARODOWE kolor BIAŁY I CZERWONY
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!