Polskie symbole narodowe. Znasz je?

2021-05-01 22:15
Karol Szumny
2021-05-01 22:15

Symbole narodowe to niezwykle ważna rzecz dla Rzeczpospolitej Polskiej. Każdy obywatel powinien je znać i bez wahania je wymienić. Czym biały orzeł zasłużył sobie na bycie w godle Polski? Dlaczego nałożono mu koronę, a później zdjęto? Co symbolizuje czerwień, a co biel w polskiej fladze oraz kiedy powstał hymn Polski?

Godło Rzeczpospolitej Polskiej

Godło Rzeczpospolitej Polskiej to biały orzeł na czerwonym tle. Z orłem na czerwonym tle wiąże się wszystkim znana legenda o Lechu, Czechu i Rusie. Trudno jest jednak dokładnie określić, kiedy orzeł zaistniał w historii polskiej ziemi. Co ciekawe, pierwsze wizerunki tychże ptaków widnieją na monetach i pieczęciach książąt piastowskich.

Początkowo orzeł przybierał czystą postać, lecz pod koniec XIII wieku stał się herbem Państwa Polskiego i wówczas na jego głowie pojawiła się korona. Zadecydował o tym ówczesny, świeżo ukoronowany król Przemysł II, który postanowił sobie zafundować nową pieczęć majestatyczną. Na jej rewersie możemy dostrzec orła w koronie, który następnie został symbolem państwa. Co najciekawsze, na polskim godle zamiast orła mógł widnieć… lew, a to za sprawą monarchy pochodzącego z wielkopolskiej linii Piastów, która za swój znak bardzo często używała lwa.

Mimo rodzinnej tradycji król Przemysł II zdecydował na pozostanie przy białym orle, by zjednoczyć Polaków i rozproszone polskie ziemie. Korona nie znikała z głowy orła przez długie lata aż do zaborów, kiedy to godło polskie stało się znakiem zakazanym, a biały orzeł był umieszczany w godle herbu rosyjskiego.

Orzeł powrócił do nas dopiero w 1919 roku, niewiele po odzyskaniu niepodległości. Jego pierwszy wizerunek nawiązywał do ostatniego herbu wolnej Polski za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1927 roku ów wizerunek został zmieniony i zaczął wzbudzać kontrowersje, ponieważ koronę zamkniętą z krzyżem zastąpiono otwartą bez krzyża. W czasach komunistycznych orzeł całkowicie tę koronę stracił, co wywołało bunt wśród polskiego społeczeństwa, a gdy ówczesny komunizm całkowicie upadł, na godle polskim ponownie znalazła się korona.

Flaga Rzeczpospolitej Polskiej

Flaga Rzeczpospolitej Polskiej jest biało-czerwona. Jej barwy są odwzorowaniem godła. Biel oznacza czystość, którą reprezentuje orzeł, natomiast czerwień waleczność i odwagę. Zestaw tych barw nie zmieniał się znacząco. Początkowo na dole flagi nie widniała czerwień, lecz karmazyn symbolizujący bogactwo i majestatyczność, a co za tym idzie ten symbol narodowy mogła używać wyłącznie szlachta oraz państwowi dostojnicy. Dopiero później kolor biały i czerwony zaczął być częściej używany jako znak narodu polskiego. Barwy te są połączeniem herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oficjalnie zostały zatwierdzone w trakcie powstania listopadowego w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Hymn Polski

Hymn Polski został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w miejscowości Reggio nell’Emilia. Tam bowiem działały Legiony Polskie i to na ich cześć została napisana pieśń pt. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, którą obecnie znamy jako „Mazurek Dąbrowskiego”. Utwór miał motywować legionistów do walki, a także być wyrazem przypomnienia wielkości narodu. Melodia hymnu jest oparta na motywach ludowego mazura.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Uyy

odpowiedz
01.05.2021 23:12

Pierwszy, ciekawy artykuł od 3 lat

Xxx

01.05.2021 23:12

Ta? A jaki był ciekawy 3 lata temu?

Gryficzanka

odpowiedz
02.05.2021 00:08

Symbolem narodowym nie jest flaga lecz BARWY NARODOWE kolor BIAŁY I CZERWONY