Polski weteran wojenny złożył kwiaty przed rogowskim pomnikiem

2022-05-23 20:47
Adam Litwinowicz
2022-05-23 20:47

Pułkownik Bronisław Maciaszczyk pseudonim Józef, powstaniec warszawski, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari wraz z delegacją od kilku dni przebywa z oficjalną wizytą na Pomorzu Zachodnim. Postanowił on również złożyć kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej nad jeziorem Resko w Rogowie.

ZDJĘCIE 1 z 3

To niewątpliwie niecodzienny widok. Weteran wojenny, który w wieku 12 lat walczył w Powstaniu Warszawskim i jak sam wspomina jednocześnie – bał się i nienawidził Niemców, składa kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym tragicznie zmarłych Niemców, a następnie oddaje im cześć-salutując. Dlaczego to zrobił? - W czasie tej katastrofy w przeważającej większości zginęły dzieci, a dzieci nie są niczemu winne – tłumaczy, patrząc na tablicę pamiątkową znajdującą się nad brzegiem jeziora. - Żadne dzieci nie powinny brać udziału w działaniach wojennych. Sam jako młody chłopak walczyłem w Powstaniu Warszawskim i my w Warszawie Niemców nienawidziliśmy, to mocne słowa, ale oni zagrażali istnieniu miasta i ludności cywilnej. Pamiętam do dzisiaj, kiedy słyszałem podkute buty niemieckich żołnierzy, to wywoływało we mnie to lęk i dreszcze – dodaje.
- Czas leczy rany. Minęły lata. W późniejszych czasach spotykałem się wspólnie z małżonką z Niemcami, ale to są już inni ludzie. Kiedy dowiedziałem się o orędziu polskich biskupów wygłoszonym w 1965 r., którzy pierwsi wyciągnęli dłoń na znak pokoju i przebaczenia, byłem oburzony, ale teraz oceniam to jako najwspanialszy i największej rangi gest. Jedność, szczególnie w tym czasie, jest nam bardzo potrzebna. Uważam, że trzeba sobie wzajemnie przebaczyć i żyć w zgodzie – zauważa.
- Jeśli Rosjanie wiedzieli, kto tymi samolotami się przemieszcza, mieli możliwość rozpoznania i strzelali, to jest to zbrodnia wojenna – podkreśla pułkownik Maciaszczyk. - To, co teraz robią na Ukrainie — mordując, grabiąc i gwałcąc, ludność cywilną — jest straszne — zaznacza.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

M J

odpowiedz
23.05.2022 21:14

Śmierć tych dzieci powstała z winy dorosłych I świat z tej tragedii , nie wyciągnął wniosków .

bronisław

23.05.2022 21:14

dlatego czekamy na lepsze żniwo tak zwaną trzecią wojnę światową.

stąd

odpowiedz
25.05.2022 22:34

I to jest mądrość życiowa starszego ,doświadczonego człowieka. Ten pan wie o czym mówi i potrafi się godnie zachować.