Podstawowe zasady grzybobrania. O tym musisz pamiętać

2024-10-10 10:18
Karol Szumny
2024-10-10 10:18

Sezon na grzybobranie rozpoczęty. Wielu z nas rusza do lasu w poszukiwaniu ładnych okazów. Warto jednak pamiętać o zasadach związanych z grzybobraniem, tak aby nasza wyprawa nie była ostatnią.

O podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania opowiada nam Aleksandra Piotrowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryficach.

Jednocześnie przypomina, że przez okres trwania sezonu grzybowego w siedzibie PSSE w Gryficach w godz. od 7:30 do 15:00 istnieje możliwość uzyskania konsultacji w zakresie rozpoznawania grzybów świeżych i suszonych.

  1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne gdyż nawet wytrawni grzybiarze nieraz się mylą.
  2. Warto korzystać z aplikacji mobilnych, które pomogą zidentyfikować znalezione grzyby, albo posiłkować się tradycyjnym atlasem.
  3. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wyraźnych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek.
  4. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, z siateczką od spodu kapelusza.
  5. Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ściemnienie srebrnej łyżeczki dodanej do gotujących się grzybów – za ciemnienie srebra odpowiadają związki siarki, które znajdują się zarówno w grzybach trujących, jak i jadalnych, gorzki smak gatunków śmiertelnie trujących – np. muchomor sromotnikowy, muchomor wiosenny nie wpisują się w tę zasadę, bo mają przyjemny, słodkawy smak.
  6. Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
  7. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  8. Należy grzyby wykręcać w całości z podłoża, nie należy odcinać dolnej części trzonka. Pozostawienie całej owocni ułatwia identyfikację grzyba.
  9. Nie należy niszczyć i nie wolno rozkopywać grzybni – powstają z niej nowe grzyby.
  10. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.

W przypadku wystąpienia m.in. takich objawów jak: nudności, ból brzucha, wymioty, ból głowy, podwyższona temperatura ciała po spożyciu grzybów należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Czas wystąpienia objawów może być różny (od kilku do kilkunastu godzin), w zależności od rodzaju grzybów. Nie należy przyjmować żadnych leków na własną rękę, pić mleka ani alkoholu!

Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia grzybami u jednej osoby, do lekarza powinni zgłosić się wszyscy, którzy spożywali ten sam posiłek, nawet jeśli nie mają objawów zatrucia. 

Grzybów powinny unikać: kobiety w ciąży i matki karmiące, dzieci (co najmniej do 12 roku życia), osoby starsze oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!