Pod Goleniowem prowadzone będą ekshumacje

2022-06-06 11:15
Paweł Palica
2022-06-06 11:15

Odnalezienie w podgoleniowskim Krępsku ludzkich kości sprawiło, że wstrzymana została budowa ścieżki rowerowej pomiędzy Modrzewiem a Stepnicą. Inwestor - Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich - czeka na przeprowadzenie tam ekshumacji.

ZDJĘCIE 1 z 6

O tym, że podczas prowadzonych w Krępsku prac ziemnych odsłonięto ludzkie szczątki, a także fragment trumny, pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Jak się okazuje, ZZDW sytuację zna, nie jest ona zresztą nowa. Wykonawca inwestycji już 23 lutego wezwał na miejsce policję i prokuraturę, a 1 marca o odkryciu poinformowany został Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie. Prace zostały wóczas wstrzymane, a 11 maja ZZDW otrzymał opinię, z której wynika, że znalezione szczątki nie mają wartości zabytkowej. Konserwator poinformował również, że na sąsiadującej z pasem drogowym działce znajdował się dawny, nieistniejący już cmentarz ewangelicki ujęty w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Prawdopodobnie wyznaczony przed laty pas drogowy wchodził częściowo na skraj tego cmentarza.

Dalszych prac nie można prowadzić do czasu oficjalnej ekshumacji, na którą musi wyrazić zgodę Sanepid. ZZDW wystąpił o taką zgodę w maju do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie. 

- Prace zostały zawieszone do czasu podjęcia decyzji dokąd zostaną przeniesione szczątki i na czyj koszt. Przez cały okres toczącej się procedury administracyjnej wykonawca jest w kontakcie z inwestorem. Odsłonięte szczątki zostały zabrane w lutym przez firmę wskazaną przez Prokuraturę - informuje Anna Radziwonowicz z ZZDW.

Dodajmy, że zdjęcia, które publikujemy, wykonane zostały w maju, albo więc w lutym nie zebrano wszystkich kości, albo z czasem z ziemi "wyszły" kolejne.

Biegnąca przez teren gmin Goleniów i Stepnica Blue Velo jest jedną z czterech tras rowerowych tworzących Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. Prace związane z jej budową powinny zostać zakończone na początku października. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Nowogard SA, które roboty budowlane wyceniło w przetargu na blisko 7,04 mln zł. 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!