Po 13 października zmiana etykiet. „Informacja o systemie kaucyjnym obowiązkowa”

2023-10-10 11:26
Redakcja
2023-10-10 11:26

Producenci będą musieli informować klientów o tym, że za butelki zwrotne obowiązuje kaucja. Oznacza to, że butelki — w tym po piwie — będą miały zmienione etykiety. Kolejnymi zmianami będzie wprowadzenie kaucji zarówno za butelki szklane jak i plastikowe oraz za puszki. Poza tym duże sklepy będą musiały odbierać puste opakowania.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego zwrócił się w tej sprawie portal dlahandlu.pl wyjaśnia, że klienci powinni być informowani o pobieranej kaucji zwrotnej przed zakupem napoju. Taka praktyka pozwoli uniknąć nieporozumień przy kasie.

„Na finalny koszt zakupu piwa przy kasie składa się jego cena, czyli kwota, jaka widnieje na półce sklepowej, oraz kaucja za butelkę zwrotną. Kaucja podlega zwrotowi i ze względu na swój charakter nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest informowanie kupującego, że jeśli wybrany przez niego produkt jest w opakowaniu zwrotnym, to sprzedawca pobierze kaucję w określonej wysokości”podkreślił UOKIK.

Zgodnie z nowelizacją do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek przeznaczonych do wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek do 1 l zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 gr za opakowanie. Co istotne, aby ją odzyskać w sklepie, nie trzeba będzie przedkładać paragonu potwierdzającego zakup. Ta regulacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Obowiązek odbierania opakowań po napojach będzie spoczywał na sklepach, których powierzchnia przekracza 200 mkw — to kolejna, która wejdzie w życie na początku 2025 r. Mniejsze podmioty będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu kaucyjnego.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kos

odpowiedz
10.10.2023 11:47

W sąsiednim kraju działa ten system od lat i zero opakowań na mieście a i niektórzy na tym skorzystają.

złomiarz

odpowiedz
11.10.2023 15:12

Od dziś zaczynam zbierać puszki i butelki . A może też zacznę skupywać . Od 2025r zarobię krocie .

Klient

odpowiedz
11.10.2023 05:09

Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej będzie znowu jeden wieki syf. Trzeba otworzyć pkt. skupu itd.

jarek

11.10.2023 05:09

okt skupu? teraz sa automaty, kto niby utrzymywalby taki punkt?