Oszust tymczasowo aresztowany

2024-06-22 7:57
Sylwester Wasiak
2024-06-22 7:57

Kolejny przypadek wyłudzenia metodą „na policjanta”. Oszust jest już za kratami.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, asesor Prokuratury Rejonowy w Goleniowie Justyna Mataj, skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia wobec mężczyzny podejrzanego o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i dokonanie przestępstwa oszustwa realizowanego tzw. metodą „na policjanta”.

W toku śledztwa ustalono, że w dniu 15 marca 2024 r. pokrzywdzona mieszkanka Warszawy, padła ofiarą oszustwa telefonicznego. Kobieta otrzymała telefon na swoją linię stacjonarną od osoby podszywającej się pod jej córkę. Przekazała ona informację, jakoby miała wypadek, w wyniku którego potrąciła kobietę w piątym miesiącu ciąży. Pokrzywdzona uwierzyła, że dzwoni do niej jej córka.

Następnie inna osoba podszywająca się za policjantkę skontaktowała się z pokrzywdzoną. „Policjantka” poinformowała ją, że córka zostanie zatrzymana w areszcie i aby tam nie trafiła, konieczne jest opłacenie poręczenia w wysokości 180 000 złotych. Gdy pokrzywdzona odpowiedziała, że nie ma takiej kwoty, „policjantka” zasugerowała, aby przekazała pieniądze i swoją biżuterię jako zabezpieczenie poręczenia osobie, która się zgłosi do niej. Pokrzywdzona potwierdziła, że posiada 4 000 złotych oraz 13 000 Euro.

Po około 15 minutach na miejsce przyjechał podejrzany, który odebrał od pokrzywdzonej pieniądze we wskazanej kwocie, a także biżuterię o łącznej wartości 40 000 złotych. Podejrzany zaniósł te przedmioty do wskazanego przez pozostałych sprawców miejsca.

Po wydaniu pieniędzy pokrzywdzona skontaktowała się z córką, a gdy ta powiedziała, że nie uczestniczyła w żadnym wypadku, zrozumiała, że padła ofiarą oszustów.

W wyniku czynności policyjnych jeden ze sprawców został ustalony i zatrzymany. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Goleniowie zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie.

Podejrzany częściowo przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Był uprzednio karany.

Za zarzucane mu przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tożsame zagrożenie karne występuje przy przestępstwie oszustwa.

Prokuratura apeluje o ostrożność w kontaktach telefonicznych i przypomina, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy czy kosztowności w takiej formie. W przypadku podejrzeń o oszustwo zawsze warto skonsultować się z najbliższą jednostką Policji.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!