Oprogramowanie ERP - co oznacza skrót? Jak wdrożyć ERP? Odpowiadamy!

2021-07-29 16:07
Redakcja
2021-07-29 16:07

Skuteczne zarządzanie firmą to jedno z największych wyzwań stojących przed właścicielami i kadrami managerskimi. Rzecz jasna im większy podmiot i im bardziej wymagający rynek, na jakim działa, tym trudniej o optymalne planowanie i monitorowanie procesów. Coraz większą popularnością cieszą się przy tym systemy ERP, pozwalające na kompleksowe zarządzanie poszczególnymi sektorami działań oraz automatyzację większości z nich. Warto dowiedzieć się o nich więcej, zwłaszcza że już dawno przestały być domeną wyłącznie dużych i najbardziej majętnych organizacji.

Co oznacza skrót ERP?

Oprogramowanie ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to bardzo szeroka gama produktów informatycznych adresowanych do użytkowników biznesowych. W przeciwieństwie do wielu innych rozwiązań, które skupiają się wyłącznie na określonym aspekcie funkcjonowania firmy, spogląda na nią jak na cały organizm, dzięki czemu pozwala na automatyzację procesów oraz usprawnienie obiegu informacji i danych pomiędzy poszczególnymi działami, jednostkami czy osobami.

Warto przekonać się, jak wdrożyć system ERP, aby okazał się istotnym wsparciem dla konkretnego przedsiębiorstwa – mówi Piotr Bargieł, ekspert firmy Kotrak specjalizującej się we wdrożeniach systemów ERP. – Duży wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że podjęcie decyzji nie jest proste. Kluczową rolę odgrywa więc profesjonalizm dostawcy – dodaje.

Jakie są możliwości ERP?

System ERP umożliwia daleko idąca personalizację i pozwala na szeroką konfigurację produktu. Dzięki temu jest w stanie wspierać bardzo zróżnicowane procesy. Przede wszystkim przekłada się na zdecydowanie lepszy przepływ danych, co umożliwia podniesienie wskaźnika workflow.

To z kolei z jednej strony oznacza realne wsparcie dla pracowników podczas wykonywania przez nich codziennych obowiązków, z drugiej natomiast oznacza zdecydowanie wyższą efektywność podejmowanych działań. Wdrożenie systemu ERP to wobec tego świetna decyzja biznesowa, która bezpośrednio przekłada się na możliwość osiągania zdecydowanie wyższych zysków i wyeliminowanie wszystkich czynników, które utrudniają osiągnięcie przedsiębiorstwu pełni potencjału.

Jak wybrać system ERP?

Ze względu na dużą liczbę dostępnych na rynku systemów ERP dobór odpowiedniego rozwiązania nie jest prosty. Dodatkowe problemy wiążą się z jego właściwą konfiguracją. To z tego powodu to zadanie powinno zostać powierzone doświadczonemu podmiotowi, który będzie w stanie zająć się nie tylko techniczną, ale również biznesową i organizacyjną stroną wdrożenia.

Oprogramowanie ERP powinno być w jak największym stopniu dopasowane do realnych potrzeb firmy i profilu jej działalności. W niektórych przypadkach może się przy tym okazać, że dedykowane systemy, stworzone z myślą o konkretnym podmiocie, będą zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Modułowa budowa systemu ERP

Niezwykłe możliwości oferowane przez systemy ERP są przede wszystkim związane z modułową budową. Dzięki temu oprogramowanie obejmuje wszystkie sektory działania, umożliwiając przy tym bezproblemowy przepływ danych pomiędzy poszczególnymi segmentami.

System ERP może uwzględniać także dział produkcji (system MES) czy magazyn (system WMS), zapewniając monitoring zachodzących w nich procesów oraz zaawansowane systemy kontroli czy delegowania zadań. Warto pomyśleć przy tym również o rozbudowanie oprogramowania ERP o moduły Business Intelligence. Dzięki nim możliwe staje się akumulowanie danych pochodzących z różnych źródeł, w tym systemów i urządzeń, a także zautomatyzowane tworzenie rozbudowanych analiz i raportów.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!