Niezwykła Droga Krzyżowa w Żółwiej Błoci już dziś

2023-04-07 10:00
Sylwester Wasiak
2023-04-07 10:00

Droga Krzyżowa w Żółwiej Błoci organizowana jest od wielu lat. W zaciszu, skupieniu, ale i poczuciu tego, że przez ten jeden wieczór w roku możemy się spotkać na terenie byłej świątyni ewangelickiej i razem ofiarować sobie ten czas.

Od ponad 10 lat z inicjatywy Jacka Jancelewicza, w podgoleniowskiej Żółwiej Błoci, w Wielki Piątek odbywa się niezwykłe wydarzenie – inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. To wydarzenie odgrywane na starym cmentarzu w centrum wsi  co roku gromadzi liczną rzeszę osób, które w ten sposób chcą przeżyć Drogę Krzyżową przygotowaną przez aktorów Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej. Nie inaczej będzie dziś (7 kwietnia) wieczorem o godzinie 20.30.

- Droga Krzyżowa w Żółwiej Błoci organizowana jest od wielu lat. W zaciszu, skupieniu, ale i poczuciu tego, że przez ten jeden wieczór w roku możemy się spotkać na terenie byłej świątyni ewangelickiej i razem ofiarować sobie ten czas. Czyż nie chodzi o to, by BYĆ ze sobą i ludźmi, co szczególnie dzisiaj wydaje się nie do przecenienia? Z niektórymi osobami widzę się tylko w ten jeden wieczór w Roku. Nie pomnę ile razy tutaj odgrywałem rolę Jezusa, dzisiaj robi to Marcin Pławski - mówi nam Marek Kościółek, aktor od wielu lat biorący udział w tym wydarzeniu. - Oczywiście najważniejszym dla chrześcijan jest fakt, czym Wielki Piątek jest i co nam przynosi, ale przez fakt, że tutaj spotykają się równiez osoby innego wyznania, czy wyznają inne wartości, niż większość z nas, ma dla mnie również symboliczne znaczenie. Można sobie zadać pytanie, dlaczego to tak wygląda, dlaczego chcemy w tym uczestniczyć, by za chwilę rozjechać się do swoich domów. Może właśnie po to, by jeszcze raz podjąć próbę zrozumienia drugiego człowieka, a może po to, by zastanowić się nad swoim życiem i nad próbą dokonania w nim jakichś zmian? Każdy niech weźmie dla siebie to, co ważne. To spotkanie ze społecznością w ciszy daje jeszcze coś, co nazywam również refleksją nad naszym lokalnym mikroświatem. I nie byłoby Drogi Krzyżowej w Żółwiej Błoci, co warte podkreślenia, bez starań Jacka Jancelewicza.  W imieniu Rady Sołeckiej i Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej zapraszam dzisiaj do Żółwiej Błoci - powiedział nam Marek Kościółek.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!