Najważniejsze to pamiętać. Mnóstwo kwiatów i zniczy na cmentarzu w Goleniowie

2022-11-01 17:07
Paweł Palica
2022-11-01 17:07

Tysiące ludzi odwiedzają dzisiaj, w Uroczystość Wszystkich Świętych, groby swoich bliskich, którzy zostali pochowani na cmentarzu komunalnym przy ul. Przestrzennej w Goleniowie.

ZDJĘCIE 1 z 15

Pogoda spacerom szczególnie nie sprzyja, na terenie goleniowskiej nekropolii jak co roku - z wyjątkiem 2020 roku, gdy ze względu na zagrożenie Covid-19 została ona zamknięta - widać jednak mnóstwo osób, które ustawiają na grobach znicze oraz kwiaty (głównie chryzantemy), często zmawiają też modlitwę. O swoich zmarłych bliskich po prostu pamiętamy.

Warto podkreślić, że znicze palą się dzisiaj także na stworzonym z poniemieckich płyt nagrobnych lapidarium przy jednym z wejść na teren cmentarza, a także starych, często mocno już nagryzionych zębem czasu, a i zapewne zapomnianych grobach dzieci.

Wszystkich Świętych to uroczystość o ponadtysiącletniej tradycji, wywodząca się z kultu męczenników z czasów starożytnych. Jak podaje strona orpeg.pl, później papieże rozszerzyli to święto o wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba.

2 listopada przypada Dzień Zaduszny, w którym wierni modlą się o zbawienie dusz czyśćcowych, ofiarowując za nich modlitwy.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!