Nadchodzą upały. Jak się przed nimi chronić i kto powinien uważać?

2024-06-26 16:27
Karol Szumny
2024-06-26 16:27

IMGW wydał dla powiatu gryfickiego ostrzeżenie 1. stopnia przed upałem. Temperatura może przekroczyć 30°C. Jak chronić się przed wysoką temperaturą i kto powinien najbardziej uważać?

Wysokie temperatury przed nami. Warto pamiętać, że mogą one stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W szczególności narażone są osoby starsze. Jak więc ustrzec się przed upałem?

- W sezonie letnim należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu – i mówimy tu oczywiście o wodzie, a nie napojach alkoholowych, które w upalne, letnie dni mogą się dać efekt odwrotny, czyli odwodnienie – mówi Natalia Dorochowicz z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

- Następnie strój adekwatny do pogody – w przypadku upałów lekki, przewiewny. Niezwykle ważne jest także nakrycie głowy, które może nas uchronić między innymi przed udarem słonecznym. Podczas plażowania zachęcamy również do stosowania kremów z filtrem, które ochronią skórę przed oparzeniami słonecznymi oraz okularów przeciwsłonecznych – radzi Natalia Dorochowicz.

Nasza rozmówczyni zaznacza, że szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób starszych czy chorujących przewlekle.

- Takie osoby powinny unikać długiej ekspozycji na słońce. Długie spacery najlepiej planować w godzinach porannych lub wieczornych. Warto też pamiętać o wietrzeniu mieszkania w tych porach – zaznacza Natalia Dorochowicz. – Cała ta profilaktyka ma uchronić nasze zdrowie, a nawet życie, gdyż podczas letniego wypoczynku, nie stosując się do tego typu wskazówek, może dojść do przegrzania lub nawet udaru cieplnego czy słonecznego – podsumowuje.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!