Na co zwrócić uwagę, wybierając kołdrę syntetyczną?

2021-04-29 13:13
Redakcja
2021-04-29 13:13

Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej kołdry. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie wypełnieniem, poszyciem i kilkoma innymi elementami. Wiele osób decyduje się na kołdrę syntetyczną, czyli wykonaną z surowców niewystępujących w przyrodzie. Na co zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj kołdry?

Rodzaj wypełnienia syntetycznego w kołdrze

Kołdra syntetyczna  posiada wypełnienie wytwarzane ze składników, które nie występują w przyrodzie. Jednak takich składników może być wiele. Dlatego pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest właśnie wybór konkretnego materiału wypełnienia. Najczęściej spotykanym surowcem, wykorzystywanym do produkcji kołder syntetycznych jest włókno poliestrowe. Charakteryzuje się ono wysoką sprężystością oraz wytrzymałością. Kołdra syntetyczna z takim wypełnieniem doskonale sprawdzi się wiosną i latem.  

Innym surowcem jest włókno silikonowe, które również charakteryzuje się sprężystością. Jest także bardzo odporne na odkształcenia oraz posiada właściwości hipoalergiczne. Kołdry syntetyczne z wypełnieniem z włókna silikonowego nie posiadają jednak wysokich właściwości termoizolacyjnych, dlatego sprawdzą się w bardzo ciepłych pomieszczeniach oraz w okresie letnim. 

Do wypełnienia syntetycznego stosuje się także granulat silikonowy. Posiada podobne właściwości do dwóch poprzednich surowców, a dodatkowo jest lekki i bardzo miękki — dlatego przypomina nieco wypełnienie puchowe.  

Czy kołdra syntetyczna jest certyfikowana?

Kołdra to produkt, który przez kilka godzin w ciągu doby ma kontakt z naszą skórą. Warto zatem zadbać, aby materiały wykorzystane do produkcji były najwyższej jakości i nie wpływały negatywnie na nasze zdrowie. To zagwarantować nam mogą właśnie certyfikaty bezpieczeństwa. Dlatego wybierając kołdrę syntetyczną, należy zwrócić na to uwagę.

Kompletując wyposażenie sypialni, warto skorzystać z oferty marki Hilding. Większość produktów od tego producenta posiada certyfikaty bezpieczeństwa, w tym certyfikat Oeko-Tex. Oznacza to, że nie zawierają one w składzie szkodliwych substancji oraz gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo.

Wybór klasy termicznej kołdry 

Klasa termiczna określa nam nic innego jak poziom ciepła. Przed wyborem musimy zastanowić się, w jakim okresie będziemy używać kołdry. Istnieje kilka skal, których używa się do określenia klasy termicznej. Jedną z najczęściej używanych jest po prostu skala sezonowa, która opisuje przeznaczenie do poszczególnych pór roku. Najcieplejsza będzie oczywiście kołdra zimowa, a najchłodniejsza — kołdra letnia. Istnieją również modele wielosezonowe. Tutaj warto kierować się własnymi odczuciami. 

A co z poduszką? 

Wiele osób skupia całą uwagę na wyborze kołdry, a zapomina o poduszce, która jest równie istotna. Niektórzy praktykują nawet spanie bez poduszki, co zazwyczaj nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się poduszka ortopedyczna, taka jak np. Visco Prime marki Hilding, która zapewnia właściwe podparcie głowy i kręgosłupa. 

Najważniejsze aspekty przy wyborze kołdry syntetycznej to rodzaj wypełnienia, certyfikaty oraz klasa termiczna. Warto kierować się podstawowymi zasadami, jednak nie możemy zapominać o własnych preferencjach. Kołdra to produkt, który ma ogromny wpływ na komfort naszego snu. Dlatego warto zadbać o jej najwyższą jakość.