Meble ogrodowe w różnych stylach – jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy!
Ogród to prywatna strefa relaksu, w której przez chwilę można zapomnieć o troskach codziennego dnia. Atmosferę i klimat tego miejsca tworzą roślinność, ale także meble i akcesoria, które się w nim znajdują. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać i sprzyjać odpoczynkowi. Jakie meble wybrać, aby podkreślić styl zielonej oazy? Podpowiadamy!
Kolorowa różnorodność stylu boho
Nurt boho króluje nie tylko we wnętrzach, coraz częściej urządza się w nim także ogrody. Charakteryzuje się przytulną swobodą i przełamywaniem utartych schematów. Dominują w nim kolorowa różnorodność, wzory i motywy zaczerpnięte z odmiennych stylów oraz kultur, a także naturalne materiały. Dlatego do wystroju boho najlepiej pasują meble i dodatki wykonane z wikliny, bambusa czy palisandru. Modne jest również łączenie materiałów. Przykład? Drewniane krzesła z metalowymi nóżkami, technorattanowe stoły ze szklanymi lub kamiennymi elementami itp.
Warto zdecydować się na zakup mebli ogrodowych, które wpasują się w oryginalny nurt bohemy. Sprawdzą się zatem wygodne fotele, wykonane z plecionki, drewniane krzesła ozdobione poduchami, a także płócienny hamak na stalowej ramie. Znakomitym pomysłem jest również romantyczna huśtawka o fantazyjnym splocie.
Ponadto w ogrodzie nie może zabraknąć stolika! Oryginalny, rattanowy stół, z pewnością przyda się podczas biesiad i spotkań z przyjaciółmi. Umili też wspólne chwile przy porannej kawie.
Wsi spokojna, wsi wesoła…
Sielski klimat, urokliwy krajobraz i niczym niezmącony spokój – to cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego. Nurt ten wywodzi się z południowej Francji i słynie z wygody, ciepła oraz romantycznego nieładu. Dlatego w ogrodzie prowansalskim na próżno szukać rabat zasianych „pod linijkę” i równo przystrzyżonych krzewów.
Tutaj wszystko ma służyć wypoczynkowi z dala od miejskiego zgiełku i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Dlatego meble ogrodowe powinny być przede wszystkim wygodne, a jednocześnie zachwycać niebanalnym wyglądem. Mogą to być postarzane krzesła i stoły lub akcesoria utrzymane w stylu retro. Doskonale sprawdzą się też komplety wypoczynkowe w odcieniach naturalnego drewna lub ażurowe, metalowe konstrukcje w kolorze antycznej bieli. Krzesła można wyposażyć w miękkie poduszki w pastelowych barwach, które dodatkowo podkreślą starodawny charakter aranżacji.
Aby stworzyć niepowtarzalny klimat, warto ozdobić działkę ciekawymi dekoracjami. Styl prowansalski „uwielbia” starocie, dlatego doskonale wpisują się w niego nastrojowe latarenki, plecione koszyki z wikliny lub stare, drewniane skrzynie.
Harmonia w duchu japońskim
Przeciwieństwem romantycznego stylu prowansalskiego i luźnego podejścia boho jest japońska sztuka urządzania ogrodu. Zgodnie z nią, wszystkie elementy mają znaczenie i powinny znajdować się w określonym miejscu. Jest to filozofia, wedle której przestrzeń powinna być jak najbardziej dziewicza, sprawiać wrażenie nietkniętej ludzką ręką. W zielonej oazie dominują prostota, elegancja i harmonia, które sprzyjają spokojowi i kontemplacji. Nie może w niej zabraknąć trzech najważniejszych składowych przyrody, czyli kamienia, wody i roślin.
Meble w ogrodzie japońskim zazwyczaj wtapiają się w krajobraz. Bardzo ważne jest tu poszanowanie natury, dlatego warto wybrać krzesła i stoły wykonane z naturalnych surowców: drewna, rattanu lub bambusa. Można je przyozdobić płótnem lub tkaninami w delikatnych, kremowych odcieniach.
Świetnym wyborem są też niskie stoliki do przygotowywania herbaty, wokół których można ustawić maty i poduszki. Inną ciekawą propozycją są kamienne stoły (lub takie z kamiennymi elementami), idealnie wpisujące się w okoliczny pejzaż. W japońskim ogrodzie niezastąpione będą też leżanki, które pozwolą się wyciszyć wśród kojącego szumu drzew.
W zgodzie z własnym gustem
Meble ogrodowe pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także estetyczną – stanowią dopełnienie aranżacji. Warto zatem, aby były spójne z krajobrazem.
Oferta mebli i akcesoriów ogrodowych jest naprawdę duża. Do wyboru są m.in. modele wykonane w całości z surowców naturalnych, jak również akcesoria plastikowe, metalowe czy takie zrobione z różnych materiałów. Decydując się na zakup mebli z ekologicznych surowców, trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu i konserwacji. Należy je regularnie czyścić, a do pielęgnacji używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do określonego materiału.
Bez względu na materiał, z którego je wykonano, krzesła, stoły oraz leżanki warto zabezpieczyć też przed wilgocią. Służą do tego specjalne pokrowce i ceraty. Przed nadejściem zimy meble najlepiej umieścić w suchym oraz ciepłym miejscu. Dzięki temu posłużą dłużej i umilą niejeden letni wieczór lub poranek w ogrodzie.