Matematyka jest jak chomik...

2023-03-14 6:17
Sylwester Wasiak
2023-03-14 6:17

Przy okazji dnia liczby PI rozmawiamy z matematyczką, Magdaleną Jagiełło, nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 w Goleniowie m.in. o tym, dlaczego warto uczyć się tego przedmiotu i jak uczniowie podchodzą do nauki matematyki...

W niedzielę obchodziliśmy Dzień Matematyki, dziś jest Dzień liczby PI, a w Szkole Podstawowej nr 2 w Goleniowie trwa Tydzień Matematyki...

- No właśnie zacznijmy od tego, po co nam matematyka?
- Matematyka to codzienność: pobudka- zegar, śniadanie – proporcje, waga, temperatura, droga do pracy- prędkość, czas, długość trasy, praca -w zależności od profesji – mierzenie, liczenie, dokładanie itd. Osobiście najbardziej widzę matematykę w kuchni i jest to moje ciche szkolne marzenie, że może kiedyś mi się uda.

- Dlaczego warto uczyć się matematyki?
- Matematyka, jak nic innego utrzymuje nas w ciągłej aktywności, matematyka to ciągłe wyzwania. Jeśli ktoś ma otwarty umysł, to widzi ją wszędzie. Kiedyś pewien druh oboźny powiedział, że myślenie niektórych boli – chciałabym, żeby moich uczniów nie bolało… No to trzeba ćwiczyć te matematyczne zakwasy. Historii, geografii można się nauczyć samemu, a matematykę trzeba zrozumieć – super, gdy ma się przewodnika z pasją i podejściem do człowieka.

- No to, jak uczniowie podchodzą do tego przedmiotu?
- Uczniowie w podstawówce patrzą na przedmiot przez pryzmat nauczyciela. Coraz bardziej potrzebują przysłowiowej „marchewki” niż „kija”. Trzeba obudzić w nich emocje – oczywiście pozytywne, dobre relacje, miłą atmosferę. Dzieci oczekują od nauczyciela pasji, cierpliwości, dużo czasu, zrozumienia, rozmowy i pomysłowości.

- Jakby przekonała Pani nieprzekonanych do polubienia tego przedmiotu.
- Mam nadzieję, że udaje mi się przynajmniej częściowo skłonić uczniów ku matematyce, pokazać, że nie jest straszna, wymaga „jedynie” systematyczności – często porównuję naukę matematyki do chomika – musi być karmiony codziennie, można sobie odpuścić jedynie na weekend – bo nachomikował przez tydzień jedzenia. Dodatkowo trzeba być człowiekiem i widzieć w dzieciach też ludzi, pochylić się nad każdym i zauważać nie tylko piątki i szóstki, bo czasami te dwójki są droższe i o wiele ważniejsze – każdy z nas jest inny, ale każdy zasługuje na zauważenie, docenienie.

Komentarze (10)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

D. Far

odpowiedz
14.03.2023 15:47

Pani Magda, mądra, doświadczona nauczycielka.

Magda

odpowiedz
14.03.2023 22:24

Najpiękniejsze jest to, jak życiowo podchodzisz do matematyki; ile serca masz dla uczniów i jak Ci na nich zależy. Brawo!

Iwona

odpowiedz
15.03.2023 08:18

Brawo pani Magdo!!! Nareszcie ktoś nie straszy tylko motywuje. Uczniowie widzący celowość pracy i w dodatku traktowani z szacunkiem pójdą z takim przewodnikiem nawet do matematycznego „piekła” bez leku. Dobrze, że są tacy nauczyciele jak Pani.

Katarzyna

odpowiedz
15.03.2023 18:19

Zgadzam się z p. Magdą. Świetne podejście. Życzę niekończących się pomysłów, sił oraz, by praca zawsze była pasjonująca. Pozdrawiam ciepło

Ewa

odpowiedz
15.03.2023 18:46

Pani Magda to super NAUCZYCIELKA i bardzo dobry CZŁOWIEK

Ninka

odpowiedz
20.03.2023 13:55

najlepsza nauczycielka❤️🥰

Hania

odpowiedz
20.03.2023 13:57

Najlepsza nauczycielka matematyki ❤️❤️❤️❤️

Wojtek K

odpowiedz
18.03.2023 05:13

Bardzo fajna nauczycielka 😏

Anna

odpowiedz
19.03.2023 19:30

I tak właśnie powinno być. Uczeń też człowiek :) No i na szczęście nie wszyscy muszą być matematykami.