„Mam nadzieję, że wieś tego nie zapomni”

2020-09-18 15:17
Sylwester Wasiak
2020-09-18 15:17

W nocy posłowie przegłosowali tak zwaną „piątkę dla zwierząt”, czyli ustawę o ochronie zwierząt, która ma m.in. wprowadzić zakaz hodowli zwierząt futerkowych co szczególnie może dotknąć wiele firm z powiatu goleniowskiego. Mamy komentarz do tej sprawy Tomasza Kulinicza, wicestarosty powiatu goleniowskiego i szefa powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Co do zasady zmiany w prawie w tym zakresie są potrzebne, tylko że te zmiany powinny być merytoryczne a nie polityczne – mówi T. Kulinicz. - Jako szef powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego uważam, że ta ustawa to typowe uderzenie w polską wieś i rolników, mam tu na myśli zaproponowane i uchwalone zmiany dotyczące wprowadzenia zakazu uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych. Nasz powiat jest mocno związany z tą branżą, która daje pracę wielu mieszkańcom. Uchwała określona „piątką Kaczyńskiego” znacząco odbije się ekonomicznie i społecznie w naszym powiecie, zwłaszcza w gminach Nowogard i Goleniów. Np. w gminie Nowogard większość ferm zlokalizowana jest na wsiach na obrzeżach gminy, teraz ludzie w nich pracujący, mający pracę na miejscu będą musieli się przekwalifikować i szukać zatrudnienia w innych miejscowościach. My to tutaj odczujemy, tam w Warszawie nikt o tym nie pomyślał, wszystko jedną nocną decyzją się zamyka. Ubolewam, że w taki sposób PIS podchodzi do wyborców. Nie jest to partia, która działa prorolniczo. Mam nadzieję, że wieś tego nie zapomni, żeby jednak sytuacja była jasna część wprowadzonych pomysłów popieram tak jak kwestie zwierząt w cyrkach czy trzymania zwierząt domowych na uwięzi, natomiast w kwestii zakazu hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, uważam to za duża ingerencję państwa w przemysł – podsumował Tomasz Kulinicz, wicestarostwa powiatu goleniowskiego.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności. Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Rafał

odpowiedz
18.09.2020 20:43

Drogi Tomku zapytałeś w końcu to o co Cię prosiłem tzn.Byłego min.Sawickiego dlaczego nazwał rolników frajerzy?https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/minister-sawicki-o-rolnikach-frajerzy-skandaliczna-wypowiedz/fnpq42l

Janek

18.09.2020 20:43

Zresztą już niektórzy zapomnieli jak chcieli dostać się do sejmu, już witali się z gąską w ogródku, a tutaj ogromna figa. Co nie Panie Kulinicz?? Teraz przy takim poparciu to nawet nie macie szansy znowu trafić do sejmu. I dobrze... W sejmie nie potrzeba partii, która za korzyści nadstawia tyłka. To jakoś się nazywa, prawda?? Chyba prostytucja, tutaj polityczna.

Janek

18.09.2020 20:43

Tu nie trzeba nawet komentować. Jak przedstawiciele chłopskiej niby partii o swoich potencjalnych wyborcach tak mówią. Powiem tylko : No Coments.

Janek

odpowiedz
19.09.2020 08:33

Panie Kulinicz jako szef powiatowych struktur PSL jesteście zalezni od waszych bosów z Warszawy. A oni wchodzą w konszachty z PIS-em. Od dawna sie mówi że PSL to partia obrotowa. Wejdzie w koalicje z każdym, niezaleznie od poglądów, aby tylko dobrac się do fruktów. Pokrzyczycie, pokrzyczycie i będzie dalej tak jak było., czyli nijako.

Janek

odpowiedz
19.09.2020 08:36

Na wsi jesteście spaleni, co pokazały ostatnie wybory. Nie bez kozery mówią o PSL, że jest jak abuz. Na zewnątrz zieloni, a wewnątrz czerwoni.

Janek

odpowiedz
19.09.2020 08:38

Po za tym nadzieja jest matką głupich, a jak życie pokazuje w PSL ich nie brakuje....

Konfident

odpowiedz
19.09.2020 08:51

Chcieliście PiS to teraz macie wcale was nie żałuję

Konfident

odpowiedz
19.09.2020 08:51

Chcieliście PiS to teraz macie wcale was nie żałuję

Łukasz

odpowiedz
19.09.2020 11:34

A tobie panie wicestarosto nie zapomnimy drogi Przybiernów-Włodzisław

Kunta Kinte

19.09.2020 11:34

Wystarczy wejśc na profil pana wice na FB (ogólnie dostępny ale bez mozliwości komentowania :-)), to zobaczymy, że pan wice jest dobry w autopromocji i nic więcej. Mysmy zrobili, mysmy dostarczyli... Propaganda sukcesu jak za komuny... A więc może kiedyś i na drogę Przybiernów-Włodzisław może przyjdzie kolej..... Eeee, pomarzyć można

Janek

odpowiedz
19.09.2020 13:29

A wracając do tytułu artykułu... Tak , wieś wam tego nigdy nie zapomni... Chłopy mają długa i dobra pamięć...